Západní tisk: V Česku začíná éra populismu

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Západoevropská média píší o nové éře po českých parlamentních volbách, které změnily dosavadní politické uspořádání.

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš a místopředseda Jaroslav Faltýnek,zdroj: Profimedia.cz

"Poté, co Češi ve volbách masivně podpořili Andreje Babiše a odmítli tradiční strany, se Česká republika ocitla na počátku populistické nové éry," napsal britský deník The Guardian. Podle listu The Daily Telegraph se výsledky voleb drží "regionálního trendu", ve kterém populistické a krajně pravicové strany posilují svoje postavení na úkor levicových a proevropských hlavních proudů.

"To je zemětřesení. Je to úplná vzpoura proti zavedeným stranám a hlavnímu proudu," citoval deník Financial Times (FT) Milana Niče z thinktanku Německá rada pro zahraniční vztahy. "Od devadesátých let si nemohu vzpomenout na volby, které tak změnily politickou krajinu," dodal.

Podle britského listu The Independent dostaly tradiční politické elity tvrdou ránu: čtyři z pěti nejlépe umístěných stran zpochybňují tradiční politické proudy.

"Ačkoli je miliardářem a je obviněn z podvodů s evropskými dotacemi, Babiš dává naději těm, kteří se domnívají, že jsou vyděděnci prosperující české společnosti," soudí francouzský list Le Monde. "Mnozí Češi ho považují za důvěryhodného outsidera, který otřese systémem," doplňuje The Independent.

Švýcarský deník Le Temps soudí, že navzdory dobrému výkonu českého hospodářství jsou ve společnosti ekonomicky znevýhodněné skupiny, ať již jde o velmi zadlužené lidi nebo ty, kdo musí těžce pracovat, aby se udrželi nad vodou, kteří obviňují tradiční politické elity z odpovědnosti za jejich situaci.

Deník Le Parisien si všímá poměrně velkého úspěchu strany protiislámské a protiimigrační strany SPD Tomia Okamury. "Pokud se jí podaří ovlivnit budoucí vládu, Česká republika by mohla ztratit svou neoficiální pozici 'nejlepšího ze špatných chlapců ve východní Evropě' ve visegrádské skupině, která zahrnuje také Polsko, Maďarsko a Slovensko a která má často chladné vztahy s Bruselem", upozornil list.

I přes velké zisky byla SPD poražena z třetího místa Piráty. "Myslím, že to je nakonec výraz frustrovaného hlasování mládeže, pro kterou neexistovaly žádné další zřejmé možnosti," reagoval politolog Nič ve FT. "Jde pravděpodobně o převážně mladou voličskou základnu, pro kterou byl Okamura až příliš," dodal.

Euroskeptik Babiš 

Jako euroskeptika a odpůrce uprchlické politiky kancléřky Angely Merkelové charakterizují nedělní vydání německých deníků vítěze českých parlamentních voleb Andreje Babiše. Českým volbám se věnují převážně v krátkých zprávách, většinu své pozornosti soustředí na vyjednávání o nové německé vládě a situaci ve Španělsku.

"Kontroverzní populista Andrej Babiš je jasným vítězem parlamentních voleb v Česku," píše v krátkém textu nejčtenější německý list Bild. Šéfa hnutí ANO, jehož fotka článek doprovází, představuje právě jako politika, který odmítá bližší spolupráci v rámci EU.

"Češi si zvolili miliardáře," nazval svůj obdobně krátký text na titulní straně deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. V článku list čerpá převážně ze zprávy agentury DPA a konstatuje, že se Česko volbami posunulo výrazně doprava. I Frankfurter Allgemeine Zeitung upozorňuje na Babišovy postoje k Evropské unii a migraci. Všímá si také "debaklu" sociálních demokratů a úspěchu "pravicově extremistické" Svobody a přímé demokracie (SPD).

Příliš prostoru českým volbám nevěnuje ani nedělní vydání deníku Die Welt. Také on píše o jasném vítězství populisty a miliardáře, který bývá často srovnáván s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. K programu ANO list uvádí: "Hnutí slibuje snížit daně, vyhnat zkorumpované politiky z úřadů a uzavřít evropské hranice, tak aby se do Česka nedostali žádní uprchlíci."

Berlínský deník Tagesspiegel na své druhé straně kompletně přebírá agenturní zprávu DPA, v níž se píše o tom, že chce Babiš stát řídit jako firmu, i o jeho vyšetřování policií. Článek doplňuje fotka vítěze českých voleb.

Velmi málo pozornosti věnují - soudě alespoň podle oficiálních reakcí - českým volbám i němečtí politici. K hlasování se v tiskové zprávě vyjádřili jen zdejší Piráti, kteří gratulovali k "velkolepému úspěchu" svým českým kolegům.

Tagy: Česko domácí Parlamentní volby Česká pirátská strana hnutí Ano česká politika média a internet pravice a levice Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK