Nezaměstnanost je nejnižší za posledních 19 let

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 9. 2017 09:21) - Aktuality autor: šar

Nezaměstnanost v Česku v červnu klesla na čtyři procenta z květnových 4,1 procenta. Uchazečů o práci bylo 297 439, což je nejnižší počet nezaměstnaných od června 1998, oznámil ve středu Úřad práce ČR. Nezaměstnanost vytrvale klesá od února, meziročně se snížila o 1,2 procentního bodu. Naopak počet volných pracovních míst se meziměsíčně i meziročně zvýšil.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Vývoj nezaměstnanosti podle úřadu aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá. "Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství," uvedl úřad práce v tiskové zprávě.

Počet volných pracovních míst nabízených přes úřady práce stoupl v červnu na 183 500, což je o 9457 více než v květnu a o 49 561 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče, nejvíce na Karvinsku, a to 10,1. Během června se na úřadech práce nově zaregistrovalo 36 305 lidí, naopak 47 387 uchazečů o zaměstnání z evidence odešlo. Novou práci v červnu získalo 28 460 lidí.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi vykazovaly ke konci června okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, kde byla míra nezaměstnanosti 1,2 procenta, respektive 1,4 procenta. Pod dvěma procenty se pohybovala ještě na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku a Benešovsku. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Karvinsku (9,5 procenta) a Mostecku (devět procent).

Z jednotlivých krajů měl stále nejvyšší nezaměstnanost Ústecký kraj s 6,4 procenta. Naopak nejnižší byl podíl nezaměstnaných opět v Plzeňském kraji, kde činil 2,5 procenta.

V mezinárodním srovnání měla ČR podle evropského statistického úřadu Eurostat za květen nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU.

Nízká nezaměstnanost je nevýhodná, říkají analytici

"Výsledek nijak nepřekvapil, data potvrdila napjatou situaci na trhu práce. Česká ekonomika čelí nedostatku pracovníků, kvalifikovaných i nekvalifikovaných," upozornil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Podílem volných míst k počtu nezaměstnaných (téměř 62 procent) se zřejmě Česko řadí na druhé místo na světě, a to hned za Japonsko, dodal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Současná úroveň nezaměstnanosti se podle něj stává ekonomickou nevýhodou než výhodou. Podniky se zdráhají propouštět, i když pro zaměstnance momentálně nemají dostatek práce, což zpomaluje pohyb na trhu práce, dodal.

Některé firmy si zaměstnance přetahují a mzdy tak rostou. V jižních Čechách je to příklad dačické společnosti Centropen, výrobce kancelářských, školních a hobby potřeb. Firma má 409 zaměstnanců, jimž zvedá mzdy ročně o tři procenta. "Trochu nás drtí strojírenské firmy. Pro ně není problém navýšit mzdy tak, že je to pro nás smrtelná záležitost. A spousta mladých lidí odchází do velkých měst, je problém zajistit technický personál," řekl ředitel Centropenu Jaroslav Maršán.

Firmám chybí především dělníci, řidiči, kováři, řemeslníci, svářeči či kuchaři. Nezaměstnanost se bude podle analytika ČSOB Petra Dufka na úrovni čtyř procent nacházet i v dalších měsících. Na podzim by mohla dokonce ještě klesnout a v závěru roku se vrátí těsně nad čtyři procenta, uzavřel.

 

 

Tagy: statistika Česko nezaměstnanost domácí Evropská unie Úřad práce zaměstnanost práce a odbory

Zdroje: ČTK