Když ani s prací nejsou koláče. Jak pracující Češi chudnou

MAGAZÍN - Magazín autor: Vojtěch Ondráček

Říká se, že chudoba cti netratí, ale málokdo by v ní chtěl zůstat. Člověk by si řekl, že cesta z finanční tísně vede přes práci. Jenže u řady profesí to vůbec neplatí. Leckdo tak chodí každý den do práce, a přesto je stále chudý jako kostelní myš. Existuje ale jeden zaručený způsob, jak se nikdy nepropadnout mezi pracující chudé. 

Čištění kanalizace patří mezi ony nevděčné práce, které člověka nedokáží uchránit před chudobou. Ilustrační snímek

Čištění kanalizace patří mezi ony nevděčné práce, které člověka nedokáží uchránit před chudobou. Ilustrační snímek , zdroj: Profimedia.cz

Ještě nikdy v minulosti u nás nepracovalo tolik lidí. Česká zaměstnanost láme rekordy a bez práce je v současné době jenom 395 tisíc lidí. Jenže jiná statistika euforii lehce zkrotí. Mít práci ještě neznamená mít zaručený blahobyt.

V Česku pořád přibývá lidí, kteří chodí do práce, ale jsou chudí. I když je chudoba relativní pojem, můžeme se orientovat podle hranice nízké mzdy, kterou tvoří dvě třetiny mediánu mezd, tedy prostřední hodnoty českých platů. Loni šlo o 15 830 korun hrubého - tuto nízkou hrubou mzdu nepřesáhla výplata 18 procent Čechů. 

Hůř jsou na tom české ženy, u kterých vychází, že každá čtvrtá pracující Češka spadá do příjmové chudoby.

V rámci Evropy si v této statistice nevedeme úplně špatně, dokonce jsme o jedno procento lepší než průměr EU. Předčíme i Spojené státy nebo Německo s 22 procenty. Nejhorší situace je ve východní Evropě - v Pobaltí a Rumunsku trpí chudobou celá čtvrtina pracujících. Jenže v těchto zemích se situace každým rokem zlepšuje. V Česku je tomu naopak.

Není práce jako práce

Nejhůř placenou prací v Česku je v pohostinství. Medián platu číšníků a servírek byl loni 11 185 korun. Sice mohou dostávat spropitné, v některých případech bývá takzvaný tringelt jejich jediným příjmem. O moc lepších příjmů se nedočkají ani pracovníci v bezpečnostních agenturách, uklízeči, nebo čističi kanalizací.

I když nízké mzdy postihují spíše nekvalifikované a výpomocné práce, týkají se však i řemeslné profese. Třeba plat šiček a vyšívačů nepřekročí hranici 13,5 tisíce korun měsíčně.

Pracující chudoba přitom nesouvisí pouze s nízkou mzdou, ale celkově i s dalšími podmínkami v dané práci. Pro takzvané prekérní práce je charakteristické, že kromě nízké mzdy přináší i časovou nejistotu, špatné bezpečnostní podmínky a mizivou sociální ochranu.

Pracující chudoba se také týká víc lidí, kteří pracují na dobu určitou (31 procent), než na dobu neurčitou (16 procent). A v neposlední řadě hraje velkou roli i věk. Mladí do 19 let nedokážou přesáhnout hranici 12 tisíc korun výdělku.

Nejlepší ochranou před chudobou je vzdělání

Pokud by se chtěl člověk vyhnout špatně placené práci, v Česku existuje jeden zaručený fígl (alespoň prozatím) - studium. Pouze dvě procenta vysokoškolsky vzdělaných lidí u nás patří mezi pracující chudobu. Až 41 procent lidí, kteří mají základní vzdělání, dostává nízké mzdy. Že vyšší vzdělání znamená více peněz, potvrzuje i vzájemné srovnání platových mediánů. Platový rozdíl mezi lidmi se základním vzděláním a univerzitním diplomem dosahuje více než dvojnásobku; vyšší vzdělání má o 106 procent vyšší mzdu.

V Evropě jsou v některých zemích rozdíly ještě výraznější - například v sousedním Německu to představuje 154 procent, v Portugalsku pobírají lidé s titulem dokonce trojnásobek platu lidí se základním vzděláním. Naopak skandinávské země zůstávají věrné své rovnostářské pověsti a rozdíl tam nepřesahuje 16 procent.

Hlavní podíl na propastném rozdílu v platovém ohodnocení má především nízký počet Čechů s univerzitním diplomem (jde o zhruba 15 procent Čechů). Český pracovní trh navíc trápí nedostatek kvalifikovaných lidí, což dokazuje i neschopnost obsadit aktuálních 130 tisíc volných pracovních míst. Nedostatek odborné síly se projevuje i na celkový výši českých platů, které tak zaostávají za západní Evropou.

Známou mantru o tom, že když někdo nechce být chudý, musí tvrdě pracovat, však nemusíme rovnou zavrhnout. Jen je ji nutné doplnit - pokud někdo nechce být chudým pracujícím, musí před tím i pořádně studovat. Alespoň v Česku.

Tagy: Česko chudoba nezaměstnanost domácí česká ekonomika mzdy a důchody práce a odbory

Zdroje: Vlastní,ČSÚ