Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -7°C Oblačno

Nepokoje v Kazachstánu: Prezident odvolal vládu a vyhlásil výjimečný stav

Nepokoje v Kazachstánu: Prezident odvolal vládu a vyhlásil výjimečný stav
Kazašský prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a vyhlásil výjimečný stav v Almaty a na západě Kazachstánu, kde protesty den po Novém roce začaly | zdroj: Profimedia

Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev vyhlásil výjimečný stav v Nur-Sultanu, hlavním městě středoasijské republiky, kterou zmítají nepokoje.

Ty původně začaly jako protesty proti zdražení zkapalněného ropného plynu (LPG), levnější alternativy k benzínu. Prezident pod tlakem demonstrací odvolal vládu a už dříve také vyhlásil výjimečný stav v Almaty a na západě Kazachstánu, kde protesty den po Novém roce začaly.

Rusko míní, že Kazachstán si sám vyřeší své problémy, o pomoc Moskva požádána nebyla. „Jsme přesvědčeni, že naši přátelé mohou sami vyřešit své vnitřní problémy,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle agentury RIA Novosti a vyzval nedovolit vnější vměšování.

Vyhlášení výjimečného stavu v hlavním městě následovalo podle agentur krátce poté, co dav v největším městě Almaty vtrhl na tamní radnici a zbil policisty z kordonu, bránící demonstrantům v útoku.Dav obsadil také přilehlou rezidenci hlavy státu v Almaty, oznámila agentura TASS s odvoláním na očité svědky.

Radnice a rezidence v Almaty podle zpráv z místa hoří, podobně jako sídlo prokuratury a místní pobočka vládnoucí strany Nur-Otan (Světlo vlasti). Podnikatelské sdružení hlásí také případy útoků na banky, obchody a restaurace.

Místní policejní náčelník podle Reuters připsal nepokoje v Almaty „extremistům a radikálům“, kteří podle něj zbili stovky civilistů a vyplenili stovku podniků. Demonstranti zaútočili na vládní budovy i ve dvou dalších městech na jihu Kazachstánu, uvedlo ministerstvo vnitra. Policie použila vodní dělo proti davu před radnicí v Aktobe na západě země.

„V souvislosti s vážným a bezprostředním ohrožením bezpečnosti občanů a s cílem zajistit veřejnou bezpečnost, obnovení zákonnosti a pořádku, ochrany práv a svobod občanů (nařizuji) zavést v hranicích města Nur-Sultan výjimečný stav na období od 5. ledna do 19. ledna,“ citovala agentura TASS z prezidentova dekretu. V době výjimečného stavu platí zákaz nočního vycházení od 23 hodin do 7 hodiny ranní.

Kazašské ministerstvo vnitra oznámilo, že policie zatkla více než 200 lidí poté, co několika městy v středoasijské zemi otřásly násilné protesty. Lékařské ošetření v Almaty vyhledalo 190 lidí, včetně 137 policistů. Čtyři desítky lidí hospitalizovali, z toho sedm je na jednotkách intenzivní péče, včetně čtyř policistů, uvedla agentura TASS s odvoláním na místní úřady.

Protesty v Kazachstánu vypukly 2. ledna ve městě Žanaozen den po zrušení cenového stropu na LPG, jehož ceny se pak zdvojnásobily. K nespokojeným motoristům se přidali i další obyvatelé v obavě, že následovat bude zdražení potravin a dalšího zboží. „U nás vše závisí na plynu. Jestli zdraží plyn, zdraží vše. A obyčejní lidé mají tak nízké příjmy, že budou žít ještě hůř,“ objasnil jeden z demonstrantů, Jerlan Sarkulov, internetovému listu Gazeta.ru. Následně se demonstrace rozšířily do dalších měst.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos pokládala za vhodné ujistit, že na kosmodromu Bajkonur a přilehlém stejnojmenném městě panuje klid.

V bývalé sovětské středoasijské republice, kde je veřejný život přísně kontrolovaný a parlament se obejde bez opozice, jsou veřejné protesty velmi vzácné a také nezákonné, pokud je organizátoři v předstihu nenahlásí. Protesty otřásly obrazem bývalé sovětské republiky jako politicky stabilní a přísně kontrolované země, který za tři desetiletí své nezávislosti využila k přilákání stovek miliard dolarů zahraničních investic do svého ropného průmyslu, poznamenala agentura Reuters.

Zdroje: