Dnes je středa 8. února 2023., Svátek má Milada
Počasí dnes 0°C Skoro jasno

Putin varoval Bidena: Další sankce vůči Rusku by vedly ke zhroucení vztahů

Putin varoval Bidena: Další sankce vůči Rusku by vedly ke zhroucení vztahů
„Biden vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí s Ukrajinou. Jasně řekl, že Spojené státy a jejich partneři s rozhodností odpovědí, pokud Rusko napadne Ukrajinu,“ uvedla mluvčí Bílého domu | zdroj: Profimedia

Prezidenti Biden a Putin spolu po telefonu hovořili o Ukrajině a napjaté situaci u jejích hranic.

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtečním telefonátu řekl svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi, že rozmisťování ruských jednotek u hranic s Ukrajinou je nepřijatelné a že pokud se situace na východě Ukrajině vyhrotí, budou Spojené státy a jejich spojenci s velkou rozhodností reagovat. Informoval o tom Bílý dům.

Podle Putina by ale další západní sankce vůči Rusku byly „kolosální chybou“, která by mohla vést k úplnému zhroucení vzájemných vztahů, uvedla agentura Reuters s odvoláním na poradce ruského prezidenta Jurije Ušakova.

Oba prezidenti spolu dnes telefonicky hovořili přibližně 50 minut. Podle Ušakova bylo jednání upřímné, konkrétní a konstruktivní.

„Prezident Biden vyzval Rusko, aby zmírnilo napětí s Ukrajinou. Jasně řekl, že Spojené státy a jejich partneři s rozhodností odpovědí, pokud Rusko napadne Ukrajinu,“ uvedla v prohlášení mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

Ušakov zmínil, že takový krok by mohl vést ke zpřetrhání vztahů mezi Washingtonem a Moskvou. „Náš prezident odpověděl, že pokud se Západ za těchto nebo jiných okolností rozhodne uvalit tyto bezprecedentní sankce... tak to může vést k úplnému zhroucení vztahů mezi zeměmi a způsobit nejvážnější poškození vztahů mezi Ruskem a Západem,“ uvedl Putinův zahraničněpolitický poradce.

Jak poznamenal Ušakov podle agentury TASS, Biden ujistil Putina, že Washington nehodlá na Ukrajině rozmísťovat útočné zbraně. „Základní moment, který zazněl z americké strany v průběhu rozhovoru – prezident Biden oznámil, že USA nemají v plánu rozmísťovat na Ukrajině útočné zbraně,“ řekl.

Rozdílné názory

Telefonát s Bidenem si vyžádal Putin, a to vzhledem k plánovanému jednání o bezpečnosti a situaci na Ukrajině, k němuž se mají představitelé USA a Ruska sejít 10. ledna v Ženevě. O dva dny později se uskuteční rozhovory mezi Moskvou a Severoatlantickou aliancí.

Prezidenti spolu mluvili tento měsíc už podruhé, při videokonferenci 7. prosince se Putin mimo jiné domáhal bezpečnostních záruk, že se Severoatlantická aliance nebude rozšiřovat dále na východ. Tentokrát podle agentury DPA ze slov poradce Ušakova vyplývá, že je Putin připraven k ústupkům.

„Při jednáních (o bezpečnostních zárukách) samozřejmě zohledníme úvahy americké strany a partnerů ze západních zemí,“ řekl Ušakov podle agentury Interfax. „Pokud budou jednání o bezpečnostních zárukách úspěšná, může to vést k určité normalizaci nebo dokonce ke zlepšení dvoustranných vztahů,“ dodal.

Podle zdrojů z Bílého domu, na něž se odvolává agentura AP, se politici shodli, že v určitých oblastech můžou dosáhnout pokroku, v některých otázkách ale mají natolik rozdílné názory, že společnou řeč nenajdou.

Kyjev a západní metropole v posledních týdnech obviňují Rusko, že hromadí v blízkosti Ukrajiny armádní jednotky s více než 100 000 vojáky a že vůči sousednímu státu zvažuje novou agresi, možná už v lednu. Moskva to důrazně popírá.

Zdroje: