Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

„Nejsme Rusko, nejsme zboží.“ V Praze se demonstrovalo proti příklonu Zemana k Moskvě

„Nejsme Rusko, nejsme zboží.“ V Praze se demonstrovalo proti příklonu Zemana k Moskvě
Účastníci kritizovali prezidenta Zemana za to, že hazarduje s bezpečností země, upozornili i na dezinformace a zpochybnění práce českých bezpečnostních služeb | zdroj: Profimedia

V Praze se včera v podvečer sešlo několik tisíc lidí na protestu spolku Milion chvilek proti příklonu prezidenta Miloše Zemana a dalších politiků k Rusku.

Protestující na Václavském náměstí dodržovali hygienická opatření, jako jsou rozestupy či nošení respirátorů. Policisté po začátku akce na twitteru uvedli, že je účastníků kolem 10 000, podle pořadatelů bylo ke konci demonstrace na náměstí asi 20 000 lidí. Demonstrace spolku se konaly i v dalších městech v zemi.

Milion chvilek před akcí vyzval účastníky, aby dodržovali protikoronavirová hygienická opatření a doporučení. Na Václavském náměstí byly vyznačeny dvoumetrové rozestupy a účastníci také měli mít podle organizátorů negativní testy na nemoc covid-19.

Hazard s bezpečností země

Účastníci protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici. Lidé s sebou měli vlajky České republiky i Evropské unie. Někteří si přinesli i transparenty, například s nápisy: Spolu patříme na západ, Zeman vlastizrádce nebo Nejsme Rusko, nejsme zboží.

Prezidenta Zemana sněmovní opoziční politici i další osobnosti kritizovali za nedělní projev, v němž uvedl, že se pracuje se dvěma vyšetřovacími verzemi v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Vicepremiér Jan Hamáček i premiér Andrej Babiš ale tento týden zopakovali, že existuje jedna vyšetřovací verze, a to ta spojená s podílem příslušníků ruské vojenské rozvědky GRU na výbuchu.

Předseda spolku Milion chvilek Benjamin Roll na demonstraci řekl, že Zeman nynějšími kroky hazarduje s bezpečností země. „Všechno, co po dobu svého mandátu Miloš Zeman ve vztahu k Rusku dělal, a zejména jak i nyní po vrbětickém odhalení pokračuje v lince dezinformací a zpochybňování českých bezpečnostních služeb, má jednoznačné pojmenování - velezrada,“ prohlásil Roll. Vyzval pak senátory, aby zahájili cestu k odvolání Zemana z prezidentského úřadu návrhem ústavní žaloby na prezidenta.

demonstrace proti Zemanovi Někteří lidé si přinesli i transparenty, například s nápisy: Spolu patříme na západ, Zeman vlastizrádce nebo Nejsme Rusko, nejsme zboží | zdroj: Profimedia

Jedinou nadějí pro zlepšení situace je podle Rolla výrazné vítězství prodemokratických stran v říjnových sněmovních volbách. „Požadujeme, aby prodemokratické strany odmítly všechny nabídky na jakoukoli formu vládní spolupráce s hnutím ANO, extremisty z SPD a komunisty či jejich podporu,“ řekl také Roll.

Podle něj je také třeba udržet nezávislost veřejnoprávních médií, posílit nezávislost justičního systému na vládě a vyřadit „nebezpečné velmoci“ ze strategických zakázek, jako je tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech.

Ústavní žaloba?

Bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb přečetl otevřený dopis s výzvou senátorům, aby podali ústavní žalobu na Zemana. Prezident podle něj pronesl projev k Vrběticím opožděně, zpochybnil výsledky vyšetřování a zachoval se jako obhájce Ruské federace, a ne hlava českého státu. Kocáb pak vyzval protestující, aby výzvu také podepsali.

demonstrace proti Zemanovi Účastníci protestu v Praze zaplnili Václavské náměstí od horního konce až k Vodičkově ulici | zdroj: Profimedia

Na demonstraci promluvila i zástupkyně v Česku žijících Rusů ve vládní radě pro národnostní menšiny Eugenie Číhalová. „Vyzýváme všechny včetně toho, kdo sedí na Hradě, aby se zamysleli nad svým jednáním. Zastupujete Českou republiku, a ne Ruskou federaci, která je pokračovatelem Sovětského svazu,“ řekla. Protestující její slova odměnili potleskem.

K rozkladu České republiky podle Milionu chvilek přispívá i Babišův střet zájmů. Spolek připomněl závěrečnou auditní zprávu Evropské komise, podle které premiér spolurozhoduje o směřování dotací EU a současně ovládá holding Agrofert.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017. Pořádá protesty a demonstrace, v nichž upozorňuje na kauzy spojené především s Babišem. Předloni v červnu na pražské Letné se největší demonstrace Milionu chvilek zúčastnilo podle organizátorů až 250 000 lidí.

Zdroje: