Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Prezident jako bezpečnostní riziko. Senátoři řeší možnost ústavní žaloby na Zemana kvůli Vrběticím

Prezident jako bezpečnostní riziko. Senátoři řeší možnost ústavní žaloby na Zemana kvůli Vrběticím
Prezident Miloš Zeman | zdroj: Profimedia

Senátoři zvažují ústavní žalobu na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou jeho výroky k případu výbuchů ve Vrběticích na Zlínsku, z nichž jsou podezřelí agenti ruské vojenské tajné služby GRU. Senátorské kluby Starostů, ODS a TOP 09 se mají případnou žalobou zabývat dnes odpoledne.

Horní komoru vyzvali k podání žaloby pro velezradu mimo jiné tvůrci petice v čele s exministrem pro lidská práva Michaelem Kocábem, advokátkou Hanou Kordovou Marvanovou a filozofem Václavem Němcem z iniciativy Vraťte nám stát. Pod peticí bylo dnes dopoledne zhruba 5500 podpisů.

Zeman v nedělním projevu mimo jiné uvedl, že neexistují důkazy, podle nichž by ruští agenti byli ve vrbětickém muničním skladu. Podle Zemana je třeba prověřit i původní vyšetřovací verzi, podle níž výbuch nastal v důsledku neodborné manipulace s výbušným materiálem. Premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček následně uvedli, že předmětem vyšetřování je už jen verze s účastí ruských agentů.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil uvedl, že Zeman v projevu zveřejnil údaje z živého spisu, čímž ohrozil vyšetřování i bezpečnost ČR. Některé informace k případu naopak nezmínil. Zemanův projev využívají k argumentaci ruská prorežimní média i dezinformační weby.

„Kroky prezidenta republiky v posledních dnech ukazují, že prezident nejedná v zájmu České republiky. Tyto kroky není možné dále přehlížet,“ zdůvodnil senátorský klub ODS a TOP 09 potřebu posoudit možnost žaloby. „Určitě bude dobré prověřit, zda jsme schopni definovat relevantní důvody pro sepsání návrhu žaloby,“ uvedl předseda klubu Zdeněk Nytra.

Zeman svým přístupem k současné situaci potvrzuje podle senátorů z klubu Starostů přesvědčení, že „představuje skutečné riziko pro národní bezpečnost“. Proto se tato frakce také bude Zemanovým jednáním zabývat.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček záměr senátorů odmítl. „Zřejmě se řídí novým heslem pana předsedy Senátu: 'Vykašleme se na zákony',“ napsal v reakci ČTK.

Senát, v němž má většinu opozice, může ústavní žalobu na prezidenta pouze navrhnout. Předložení žaloby Ústavnímu soudu musí schválit Sněmovna ústavní většinou, tedy nejméně 120 hlasy. Dolní komora předloni odmítla podpořit senátní návrh žaloby na Zemana pro hrubé porušení ústavy, jejímž cílem bylo pomoci vymezit pravomoci hlavy státu. Proti byly ANO, ČSSD, KSČM a SPD.

Zdroje: