Macron porazil Le Penovou. Ta nejtěžší bitva ho však teprve čeká

AKTUALITA - Aktuality autor: art

Francie bude mít nejmladšího prezidenta v Evropě. Centrista Emmanuel Macron zvítězil v bitvě o Elysejský palác nad svou krajně pravicovou soupeřkou Marine Le Penovou. Před sebou má však daleko těžší zápas - o parlament. 

Macronovo gesto vítězství

Macronovo gesto vítězství,zdroj: Profimedia.cz

Jeho úkolem nyní bude opět spojit dohromady rozhádané spoluobčany a získat pro své hnutí Vpřed! ve francouzském parlamentu většinu. Volby zákonodárců se v politicky rozdrobené zemi, v níž mnozí pro něho v druhém kole hlasovali se sebezapřením, aby zabránili úspěchu Le Penové, budou konat v červnu. Bez parlamentní podpory by Macron nebyl s to snadno prosadit klíčové reformy.

Po sečtení všech platných hlasů jich tento bývalý ministr hospodářství získal 66,1 procenta, vyplývá z informací ministerstva vnitra. Le Penovou, která porážku uznala už krátce po skončení hlasování, podpořilo 33,9 procenta voličů.

Ze zhruba 47 milionů registrovaných voličů se 25,38 procenta k hlasovacím urnám nedostavilo. Podle agentury Reuters jde o téměř rekordní neúčast. Rekordních 11,5 procenta odevzdaných hlasů bylo buď prázdných nebo poškozených.

Macron Le Penovou porazil větším rozdílem, než předpokládaly předvolební průzkumy. Výsledek Národní fronty Le Penové je přesto rekordní. Prvním úkolem nového prezidenta bude zajistit svému hnutí parlamentní většinu v červnových volbách, aby mohl prosadit svůj program. Na seznamu kandidátů bude podle Macrona nejméně polovina lidí, kteří jsou v politice noví.

Bývalý bankéř a ministr ekonomiky dosluhující socialistické vlády Macron chce přinést nové liberální recepty pro příliš sešněrované ekonomické prostředí, aby mohl vrátit podnikům konkurenceschopnost a snížit nezaměstnanost, kterou se nedaří srazit pod deset procent.

V zahraničí politice se hlásí k tradičnímu spojenectví se Západem a k dalšímu budování EU, v níž chce hlavně omezit podle něj příliš zjevnou komparativní výhodu zemí střední a východní Evropy, které mají levnější pracovní sílu a nižší daně.

Jeho hnutí Vpřed!, které je nové a ve stávajícím shromáždění nemá žádné zástupce, by podle agentury Opinionway mohlo v parlamentu o 577 místech obsadit kolem 250 až 280 křesel. Takže není jisté, zda obdrží byť jen těsnou většinu. Už před volbami Macrona tudíž čeká obrovský kus práce, protože se bude muset shánět po spojencích napříč politickým spektrem.

Pro začátek upustil do sebevědomého požadavku, že k jeho hnutí se mohou připojit jen ti, kteří opustí svou původní stranu. Usnadnit by tak měl rozhodování o přeběhnutí ze strany socialistů, jejichž prezidentský kandidát skončil v prvním kole s ostudnými 6,5 procenta hlasů a jejichž liberální křídlo v čele s expremiérem Manuelem Macronem ho v prezidentských volbách podpořilo.

profimedia-0331576360

Macron během předvolební kampaně,zdroj:Profimedia.cz

Propad Socialistické strany na úroveň menší okrajové síly po nevalně hodnoceném působení prezidenta Françoise Hollandea avizují i průzkumy: podle nich by měla - pokud se nerozpadne úplně - po dvoukolových volbách obdržet v parlamentu maximálně kolem 40 mandátů.

Lovit musí Macron i ve vodách pravicových konzervativců, kteří těžce nesou vypadnutí svého kandidáta Françoise Fillona z prvního kola prezidentských voleb. Třetí místo a necelých 20 procent hlasů pro něho znamenaly politickou smrt a nástup představitele nové generace Republikánů Françoise Baroina, který se netají ambicemi stát se premiérem.

Jeho strana by ovšem musela obdržet víc než zhruba 200 až 210 mandátů, které mu dávají průzkumy, aby se mohl prosadit v rámci takzvané kohabitace či soužití, kdy prezident a premiér jsou z jiných politických stran. Buď se stane hlavní opozicí nebo by mohla uzavřít koalici s hnutím Vpřed!. To se chce předvést především novými tvářemi, ale tím pádem i bez hlubších politických zkušeností, což nemusí na zvládnutí mocenských úkolů nicméně stačit.

Červnové volby zřejmě zaženou opět do ústraní v parlamentní politice další dvě hvězdy prezidentského boje, které přitom dohromady shromáždily v prvním kole přes 40 procent hlasů. Národní fronta poražené finalistky prezidentského duelu Marine Le Penové by podle průzkumů měla získat pouhých 15 až 25 mandátů, což bude opět výsledek dvoukolového systému, kdy se proti krajní pravici nakonec srotí voliči ostatních stran.

Podobný osud pak může ze stejných důvodů postihnout krajní levici Jeana-Luka Mélenchona. V parlamentu by levicoví radikálové spojení s komunisty měli údajně obsadit jen nejvýše osm míst.

Velice neortodoxní první dáma Francie

Čtyřiašedesátiletou Brigitte Macronovou, bývalou profesorku na prestižním gymnáziu, Francouzi pokládají za velmi inteligentní a šarmantní ženu. Když se Macron rozhodl kandidovat na prezidentský úřad, opustila svoji práci a podřídila svůj život jeho kariéře. Je jeho nejdůležitější poradkyní a po jeho zvolení prezidentem se stane patrně velice neortodoxní první dámou Francie.

Přítel Macronové, spisovatel Philipp Besson, se pro tisk vyjádřil, že Brigitte "bude zásobovat společnost literárními referencemi". Mezi hosty jejích "salonů" totiž patří i takové kulturní veličiny, jako je spisovatel Michel Houellebecq či herec Pierre Arditi.

"Brousíme a cizelujeme si navzájem své mysli," citovala například Brigitte francouzského renesančního myslitele Michela de Montaigne, aby přiblížila svůj vztah s Macronem. Dvojice se podle přátel vyžívá v intelektuálních konfrontacích a sdílí vášeň pro literaturu.

Po postupu Macrona do druhého kola prezidentských voleb se jeho manželství s o 25 let starší ženou, která má dnes už sedm vnoučat, stalo tématem číslo jedna světových médií: "Nejsme typický pár. Ale jsme pár, který existuje," komentoval to Macron. A Francouzi samotní na jeho svazek pohlížejí shovívavě a s tolerancí.

Cherchez la femme

Role Brigitte v pozadí Macronovy raketové politické kariéry je podle jeho blízkých naprosto klíčová. Už v době, kdy byl ministrem hospodářství, se účastnila zasedání jeho kabinetu a během kampaně několikrát vystoupila na mítincích.

Podle členů Macronova hnutí Vpřed! (En Marche!) chodí Brigitte na pravidelná týdenní setkání, kde se diskutuje o programových otázkách: "Když chceš něco říci Emmanuelovi, předej to přes Brigitte," citoval týdeník L'Express senátora Françoise Patriata. Měla také lví podíl na choreografii jeho kampaně a připravovala ho na zásadní projevy.

"Nikdy nebyl jako ostatní žáci. Vždy se radši bavil s profesory jako se sobě rovnými," prozradila Brigitte v tisku o muži, kterého poprvé spatřila v La Providence v roce 1992.

Na této soukromé prestižní střední škole v severofrancouzském Amiens se zkřížily jejich cesty. Ona byla extrovertní učitelka francouzštiny a latiny, vysoká opálená blondýna s vlasy ve stylu Brigitte Bardotové, pocházející z vážené rodiny místních výrobců čokolády, vdaná od dvaceti let za místního bankéře, matka tří dětí, která často nosí krátké šaty.

Hoch, který ví všechno o všem

On byl patnáctiletý hloubavý hoch, hodně jiný, než jeho spolužáci, mezi něž patřila i Laurence, dcera paní Auziérové (jak se Brigitte tenkrát jmenovala). Jednou se prý vrátila domů ze školy a horovala o spolužákovi, který je "naprostý šílenec, co ví všecko o všem".

Brigitte samotná se s ním seznámila v dramatickém kroužku. Oslovil ji, zda by s ním nechtěla napsat divadelní hru. "Kousek po kousku si mě získávala jeho inteligence," líčila později Brigitte. "Dodnes jsem nezměřila všecku její hloubku." Přeskočila mezi nimi jiskra.

Když vše vyšlo najevo, poslala Macronova rodina Emannuela na studie do Paříže. V té době spolu trávili podle jeho slov dlouhé hodiny telefonováním.

"Mě se nezbavíte, vrátím se a vezmu si vás. Když se pro něco rozhodnu, pak to také udělám," citovala ho Brigitte podle týdeníku Paris Match. A to taky udělal, ona se rozvedla a vzali se v roce 2007.

S dnešním velkým zájmem médií se Brigitte dokáže docela dobře srovnat. Známému bulvárnímu fotografovi nabídla exkluzivní snímky z dovolené. "Jsou to obyčejní a normální lidé, to je vše, co mohu říci," popsal je pak paparazzi.

"Jsem součástí všeho, co se kolem něj děje, už dvacet let," řekla Brigitte novinářům vloni v říjnu během zasedání ve Štrasburku. "Vždycky vás překvapuje, když se manželky objevují po boku svých protějšků. Ale tohle je místo, kam patříme," dodala.

Tagy: Francie zahraničí francouzská politika francouzské prezidentské volby 2017

Zdroje: ČTK