Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes 0°C Zataženo

Připravte se na zahradnickou sezonu a ještě ušetřete?

Připravte se na zahradnickou sezonu a ještě ušetřete?
zdroj: tisková zpráva

Sezona se postupně rozbíhá a ke slovu opět přicházejí motorové sekačky, pily a další pomocníci na zahradě. Předtím je ale třeba jim věnovat náležitou péči, aby fungovali spolehlivě a bez komplikací. Mnozí již mají tuto přípravu za sebou. Pro ty ostatní přinášíme několik rad, jak se v letošní sezoně vyhnout nepříjemným problémům a třeba  ušetřit i nezanedbatelné peníze. 

Výhodu mají samozřejmě ti, kteří své motorové pomocníky řádně zazimovaly. Jim bude stačit jen několikaminutová údržba a mohou opět začít pracovat. Ostatním zabere příprava o něco déle.

Výměna a doplnění paliva

Jako první musí pryč zbytky benzínu z minulého roku. Váže na sebe totiž vodu a ta zůstane na dně plovákové komory karburátoru a při nasátí do trysek je ucpe. Ještě větší komplikace pak může způsobit palivová směs používaná například pro motorové pily. V ní se navíc mazací olej částečně rozkládá. Sníží se tak mazací schopnost a je zaděláno na možné  zadření motoru a tedy drahou opravu.

Když je staré palivo konečně pryč, je třeba doplnit nové. V tom může pomoci ekologický kanystrový nástavec iFill, se kterým je doplnění paliva opravdu jednoduché a uspoříte díky němu čas i peníze. S univerzálním závitem jej dáte na téměř jakýkoliv kanystr a nemusíte zdlouhavě kontrolovat, zda je již nádrž plná. Jednoduchý a spolehlivý mechanismus nástavce se totiž sám automaticky uzavře, jakmile je nádrž doplněna. Zcela se tím eliminuje nebezpečí přelití. Zahradní technika zůstane čistá a palivo neunikne na zem, ani neuvázne na vašem oblečení. Šetříte tak nejen čas a svoji peněženku, ale i životní prostředí. Vyrobený je navíc z antistatické a chemicky odolné hmoty. Ta zabraňuje vytváření jisker a i proto si jej oblíbili nejen zahrádkáři, ale i mnohé závodní týmy. A velmi dobré zkušenosti s ním mají v celém automobilovém průmyslu. Jeho vlastnosti mu totiž dávají téměř nepřeberné možnosti využití. 

ifill_profilovka zdroj: tisková zpráva

Výměna oleje

A dostáváme se k další provozní kapalině. U strojů jako jsou některé sekačky, malotraktory nebo křovinořezy najdete často motory čtyřdobé. A u nich je navíc vhodná také výměna oleje. I olej totiž na sebe váže vodu, a to jeho mazací schopnost výrazně snižuje. Před jeho výměnou je však třeba motor nejprve zahřát. Překontrolujte proto zapalovací svíčku s přívodním kabelem a také neporušenost vzduchového filtru. Až poté motor nastartujte. Nezapomeňte přitom, že tyto motory pracují s vyššími teplotami než motory osobních automobilů. Nechte mu proto čas na dosažení provozní teploty a teprve poté stroj vypněte a olej vyměňte. Dodržujte přitom pokyny výrobce ohledně typu oleje. Nikdy nepoužívejte olej určený do osobních automobilů, a to právě z důvodu provozních teplot. A i zde se při doplnění oleje bude hodit ekologický kanystrový nástavec iFill.  

ifill_profilovka2 zdroj: tisková zpráva

Ostření nožů a řetězů

Pokud máte provozní kapaliny úspěšně vyměněné, přichází na řadu poslední krok. Tím je broušení. Správné nabroušení totiž nejen že vám zjednoduší práci, ale chrání i samotný stroj a jeho motor. Pokud jsou totiž nože nebo řetězy tupé, kladou motoru značný odpor a ten se více zahřívá, ztrácí svůj výkon a zvyšuje se i potřeba častějšího doplňování paliva.

U rotačních sekaček je nutné nůž nejprve demontovat. Poté jej překontrolujte, zda není na některé straně poškozený. Pokud ano, ihned jej vyměňte. Pokud ne, stačí na stolní brusce ostří obnovit. Dbejte přitom na to, aby na každé straně ubylo zhruba stejné množství materiálu a nůž tak zůstal vyvážený. Nevyvážený nůž totiž může být příčinou zvýšených otřesů a ty mohou snížit životnost klikového mechanismu motoru. Vyvážení zkontrolujte tak, že sekací nůž nasadíte středovým upevňovacím otvorem na šroubovák. Pokud některá strana táhne dolů, zbruste ji. Stejný postup broušení pak použijte u mulčovačů, zahradních traktorů a motorových kos. Naopak u bubnových a diskových sekaček postačí přeleštění sekacího disku, aby nekladl při sekání velký odpor. Vyvažovat jej není třeba. A na řetězy motorových pil pak vezměte speciální pilník. Běžně budou stačit dva či tři tahy, aby se ostří vrátilo. Po nabroušení řetěz zkontrolujte a dostatečně napněte. 

Tím je příprava u konce a pokud jste se drželi těchto rad a současně nic nezanedbali při podzimní úpravě, je vaše technika na další sezonu připravena.

Zdroje:
Inzerce