Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Kvůli ilegální migraci posiluje Německo u hranic s ČR policejní hlídky

Kvůli ilegální migraci posiluje Německo u hranic s ČR policejní hlídky
Německá policie | zdroj: Profimedia

Německo kvůli ilegální migraci posiluje policejní hlídky u hranic s Českou republikou a Polskem, oznámila dnes spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová. Místní policisty doplní mobilní jednotky, policie bude intenzivněji provádět takzvané skryté namátkové kontroly.

Faeserová odmítla požadavky zástupců Saska a Braniborska, aby na hranicích s Českem a Polskem byly zavedeny stálé kontroly. Trvá na tom, že předpokladem pro takový krok by bylo závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti a považuje ho za „opatření poslední instance“.

DPA píše, že i policejní odbory (GdP) se k obnovení stálých kontrol na hranicích s Polskem a Českem staví skepticky. Jejich šéf Andreas Rosskopf řekl, že nutné jsou „flexibilní kontroly“, policii se při nich daří odhalovat profesionální pašeráky lidí. Rosskopf vysvětlil, že stálé kontroly na hraničních přechodech se převáděči rychle naučí obcházet.

Německá policie v dubnu podle údajů spolkového ministerstva vnitra zaznamenala nejvíce případů ilegálního překročení hranice ve směru z Polska. Bylo to 2427 případů. Na hranicích s Rakouskem jich evidovala necelých 1300 a na hranici s Českem asi devět stovek.

V pátek ministryně Faeserová přijíždí do Česka. Se svým českým kolegou Vítem Rakušanem bude o aktuální situaci jednat ve společném centru česko-německé policejní a celní spolupráce v Petrovicích-Schwandorfu.

Zdroje: