Dnes je pondělí 25. ledna 2021., Svátek má Miloš
Počasí dnes 2°C Slabé sněžení

Když věta "Budu mluvit pravdu a nic než pravdu" nestačí

Když věta "Budu mluvit pravdu a nic než pravdu" nestačí
Prezidentská přísaha Donalda Trumpa | zdroj: Profimedia.cz

Zvedněte pravou ruku a opakujte po mně: Přísahám, že budu mluvit pravdu a nic než pravdu. K tomu mi dopomáhej Bůh.

Tuto větu jsme mnohokrát slyšeli ve filmových soudních dramatech, ale položil si někdy někdo otázku, proč se vlastně má zvedat pravá ruka?

Původ má tato tradice podle historiků v 17. století v Anglii. Pachatelé tehdy při méně závažných činech nekončili nutně hned za mřížemi, ale často odcházeli od soudu s pouhou výstrahou. Nicméně byli ocejchováni, aby se dobře vědělo, s kým máme tu čest: Do dlaně na pravý palec jim bylo vypáleno písmeno, které charakterizovalo typ jejich přečinu. Tak například "T" označovalo zlodějnu (theft) nebo "F" podvod (falsehood).

Když pak takový pachatel skončil znovu před soudem, mohl soudce pouhým mrknutím oka prostudovat jeho trestní rejstřík. Recidivistu poznal okamžitě.

Dlužno podotknout, že cejchování kriminálníků nebylo nic nového, dělalo se to už od starověku. A není to ani věc tak dávno minulá: tetování na pažích nevinných vězňů v koncentrácích byla odporná praktika nacistů, kteří redukovali člověka na pouhé číslo.

Nicméně stará britská tradice se zvednutou pravou rukou při přísaze funguje dodnes, a to nejen před soudem. Přísahají třeba i prezidenti, u nichž se žádný spáchaný zločin nepředpokládá. Přinejmenším ne před jejich nástupem do úřadu.

Zdroje:
vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,070 26,150
USD 21,430 21,550
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma