Kdy si Angličané zamilovali čaj?
Říká se, že Britské impérium bylo postaveno na čaji. Ale kde se tento tradiční anglický nápoj na ostrovech vlastně vzal?
Máloco je tak typicky anglické, jako se pohodlně usadit u šálku dobrého čaje. Nebylo to tak ale vždycky, navíc se zde nápoj prosadil mnohem později než v ostatních zemích.
Podle komiksu Asterix v Británii pili Britové původně jen horkou vodu a házet do ní lístky čaje je naučil právě až malý galský bojovník. Vtipné, ale láska Angličanů k čaji se ve skutečnosti probudila až ve druhé polovině 17. století s příjezdem portugalské princezny Kateřiny z Braganzy, která se v roce 1662 provdala za Karla II. Stuarta, krále Anglie, Skotska a Irska.
Je sice pravda, že čaj dorazil do Anglie už o něco dříve. V roce 1660 se o něm například poprvé zmínil známý kronikář Samuel Pepys jako o "čínském nápoji". Královna Kateřina ovšem byla nepříjemně překvapena, že oblíbené pití jejího rodného dvora není v novém domově nijak zvlášť populární. Proto začala čaj prosazovat jako módní trend aristokratických kruhů.
V následujících desetiletích vyvolala rostoucí obliba čaje v zemi vášnivé debaty. Někteří byli přesvědčeni o tom, že čaj společně s dalšími horkými nápoji kávou a čokoládou může vyvolat duševní poruchy, ba dokonce předčasnou smrt. V roce 1822 reformátor William Cobbett tvrdil, že pití čaje způsobuje u mužů zženštilost a u žen vede ke zhýralosti. Místo toho navrhoval vařit "blahodárné pivo".
Díky tak zvanému hnutí střídmosti, které prosazovalo čaj jako bezpečnější alternativu k alkoholu pro pracující třídu, a díky rozšíření odpoledních čajových dýchánků ve vyšších kruzích se ale v polovině 19. století nakonec čaj prosadil a stal se z něj anglický národní nápoj.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,390 |
USD | 24,030 | 24,210 |