Čína zuří, dohoda mezi USA a GBR je jako facka do tváře
14. 5. 2025 – 17:59 | Ekonomika | Štěpán Bárta

Velká Británie kývla na dohodu s USA, a v Pekingu bouchly saze. Trumpova Amerika si vydupala tvrdé podmínky – a největší ekonomika Asie to bere jako cílený útok.
Peking: „Tohle je proti nám!“
Nečekané spojenectví mezi Velkou Británií a Spojenými státy z minulého týdne rozčeřilo diplomatické vody. Čína si hlasitě stěžuje, že nová obchodní dohoda ohrožuje její pozici v britských dodavatelských řetězcích. A to ve chvíli, kdy se Londýn snaží vztahy s Pekingem opatrně znovu nastartovat.
Peking kritizuje především jednu věc: že dohoda byla podmíněna změnami, které podle něj záměrně cílí na čínské výrobce. Washington totiž Británii nabídl celní úlevy – například na dovoz oceli a automobilů – jen pokud bude ochotná přizpůsobit své dodavatelské řetězce americkým bezpečnostním normám. A ty mimo jiné vyžadují kontrolu nad původem výrobků i jejich vlastnickou strukturou. Jinými slovy: žádná čínská technologie, žádný čínský kapitál.
Čínské ministerstvo zahraničí k tomu pro britský Financial Times uvedlo, že spolupráce mezi zeměmi „by neměla být vedena proti třetím stranám“. A že takové podmínky jsou nepřijatelné.
Británie mezi dvěma mlýnskými kameny
Pro Spojené království jde o ošemetnou situaci. Premiér Keir Starmer v posledních měsících podnikal opatrné kroky k obnovení čínsko-britského dialogu. Nová dohoda s USA však může všechno zhatit.
Trumpova administrativa přitom nijak netají, že šlo o záměrný krok. Vyšetřování, které má určit, zda konkrétní britské dovozy neohrožují americkou bezpečnost, je podle britských diplomatů jasně namířeno právě proti Číně.
„USA se snaží izolovat Čínu skrze své spojence. A nutí je, aby přijímali podmínky, které vyřazují Peking ze hry,“ varuje Čang Jen-šeng z Čínské akademie makroekonomického výzkumu. Tvrdí, že takzvané „bezpečnostní doložky“ jsou horší než jakákoli cla.
Čína zvažuje odpověď, ale vyčkává
Ačkoli se z čínské strany ozývají ostrá slova, Peking se podle svých poradců zatím nechystá k okamžité odvetě. „Nejdřív si to musíme vyříkat. Ale bude to tvrdý rozhovor,“ uvedl pro FT nejmenovaný čínský vládní poradce.
Doporučuje, aby se Čína zaměřila na přímá jednání s USA, nikoli na trestání Británie. Zároveň ale dodává, že podobné dohody budou sledovány velmi pečlivě.
Ironií osudu je, že jen pár dní před oznámením britsko-americké dohody došlo ke snížení cel mezi USA a Čínou. Na 90 dní si obě velmoci ulevily – Washington snížil tarify z 145 % na 30 %, Čína z 125 % na 10 %.
Jenže podle Číny je nový britský podpis důkazem, že Spojené státy hrají jinou hru: obchodními výhodami lákají spojence, aby se přiklonili na jejich stranu v rostoucí ekonomické válce. A Peking to rozhodně nehodlá nechat bez odpovědi.