Dnes je pátek 13. června 2025., Svátek má Antonín
Počasí dnes 19°C Jasno

V Temelíně se vylíhla čtyři mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého

14. 5. 2025 – 16:38 | Zpravodajství | Jasmína Krásná

V Temelíně se vylíhla čtyři mláďata kriticky ohroženého sokola stěhovavého
Zdeněk Machar / MAFRA | zdroj: Profimedia

V jaderné elektrárně Temelín se nedávno vylíhly čtyři samice kriticky ohroženého sokola stěhovavého.

Sokolí pár je na svět přivedl v budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu, stometrovém ventilačním komíně, a to čtvrtým rokem po sobě. Stav mláďat zkontroloval ornitolog, který je také okroužkoval, informoval dnes temelínský mluvčí Marek Sviták. Na záchraně kriticky ohroženého sokola stěhovavého spolupracuje ČEZ s ornitology od roku 2011.

"V budce byla čtyři mláďata, což je u sokolů maximum. Všechny čtyři byly samice. Samice jsou u sokolů větší, rodiče tak budou mít náročné jaro, aby je ukrmili. Zatím jsou mláďata ve výborné kondici, mláďata byla 15 až 20 dnů stará, takže ideální doba na kroužkování,“ řekl Václav Beran z organizace ALKA Wildlife, který zároveň působí jako zoolog a kurátor Oblastního muzea v Ústí nad Labem. Samičky dostaly jména Klaudie, Žofie, Vanesa a Viola. Jde o šestého až devátého potomka sokolího páru, který v Temelíně hnízdí od roku 2020.

Každé mládě podle Berana dostalo dva kroužky. Jeden potvrzuje původ z Česka a druhý umožňuje sledování na dálku pomocí dalekohledů. Malí sokoli budou v budce v Temelíně zhruba dva měsíce, naučit se létat jim od vylíhnutí trvá 45 dní. "Pak přibližně dvacet dní ještě zůstávají a poté své rodné hnízdo opustí,“ dodal Beran.

Temelínskému páru se mláďata vylíhla čtvrtý rok po sobě. V roce 2022 se vylíhly samičky Valerie, Evženie a Alexandra, o rok později Laura. Loni poprvé přibyl sameček, který dostal jméno Emil. "I když v okolí elektrárny ornitologové zaznamenali stovku ptačích druhů, tak kriticky ohrožený sokol je jedním ze dvou druhů, který hnízdí přímo v areálu elektrárny,“ řekl ředitel elektrárny Jan Kruml. Tím druhým je rorýs obecný. Dalších sokolích přírůstků se na Temelíně mohou dočkat za rok, podle ornitologů sokolí páry na jednom místě zůstávají i patnáct let.

Sokol stěhovavý je kriticky ohroženým druhem. ČEZ spolupracuje s ornitology na jejich záchraně od roku 2011. Ornitologové pravidelně monitorují dění kolem sokolích budek v lokalitách Dětmarovice, Dukovany, Ledvice, Mělník, Počerady, Poříčí, Proboštov, Prunéřov, Temelín, Třeboradice, Tušimice a Trmice, kde dohromady hnízdí 12 sokolích párů. Loni se v těchto lokalitách povedlo vyvést 23 mláďat.

"Od roku 2011 bylo na stavbách Skupiny ČEZ vyvedeno minimálně 186 mláďat sokolů stěhovavých. Na případný nákup fotopastí, speciální optiky a další náklady přispívá ornitologům z ALKA Wildlife Nadace ČEZ v rámci grantu Podpora regionů. V období 2015 až 2024 to bylo 2,05 milionu Kč," uvedl Sviták. V celé republice je monitorováno asi 130 párů sokola stěhovavého.

Předchozí článek

Svítíte si dobře? Tohle může pomoci vašemu spánku i zdraví

Následující článek

Penzijní fondy zřejmě budou moci investovat do bydlení, Senát to asi schválí

Nejnovější články