Dnes je úterý 24. listopadu 2020., Svátek má Emílie
Počasí dnes -1°C Zataženo nízkou oblačností

Je to hříšný tanec. Kdo by ale netančil za 450 miliard?

Je to hříšný tanec. Kdo by ale netančil za 450 miliard?
Donald Trump ukazuje nabídku amerických zbraní saúdskému korunnímu princi Mohamedu bin Salmánovi, který je nyní faktickým vládcem ropné velmoci. A co za, to Donalde, nechceš rozpustit někoho ze CNN? | zdroj: Profimedia.cz

Pokud česká firma dodá saúdskoarabskému konzulátu kyselinu sírovou, bude to legální a slušně vydělá. Když ale jiná česká firma dodá íránské bance IT systém, Trumpova Amerika ji sankcemi zlikviduje. Proč? Protože America First!

Donald Trump vyslal do světa pozoruhodný signál: Vraždíte, loupíte, podvádíte? Nevadí. Hlavně, když budete na naší straně.

Americký prezident zvěstoval, že Amerika zůstane spojeneckou zemí Saúdské Arábie a bude s ní dál obchodovat. Jinými slovy: S dynastií Saúdů na věčné časy a nikdy jinak.

Co na tom, že monarchii z Perského zálivu řídí despota, který dává vraždit novináře. Vysoko nad tímhle se vznáší jiný příkaz:

America First!

Amerika na prvním místě. Tento slogan také uvádí prohlášení, ve kterém prezident oznamuje, že americké principy a hodnoty jsou na prodej. A také proč a za kolik.

Najdete ho na webu Bílého domu – tady.

Trump v něm vysvětluje, proč se neodvrátí od famílie-mafie, proti které je sicilská Cosa Nostra nevinným občanským sdružením na ochranu kulturních tradic středomořského ostrova.

"Zločin to byl strašný," uznává prezident, když píše o vraždě novináře Džamála Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, a zdůrazňuje: "Naše země ho nikdy nepromine."

V prohlášení nicméně připomíná že Saúdové se při jeho letošní návštěvě Rijádu zavázali ve Spojených státech utratit a investovat 450 miliard dolarů. To je nepředstavitelných 10 280 miliard korun, anebo taky 10,28 bilionu korun. Z toho má 110 miliard padnout na nákup americké vojenské techniky od korporací Boeing, Lockheed Martin a Raytheon.

Takové sumy Trumpovi stojí za to, aby se v Rijádu s bandou hrdlořezů toporně pohupoval při tradičním tanci s meči.

zdroj: YouTube

Prezident píše o stovkách tisíc pracovních míst, které kontrakty se Saúdy vytvoří, a rozplývá se nad bohatstvím, které to Americe přinese. "Pokud bychom tyto kontrakty bláhově vypověděli, těžily by z toho hlavně Rusko a Čína. Byl by to pro ně báječný dárek od Spojených států," varuje.

A aby snad nevypadal jako nelida, zpochybnil Trump zprávu CIA, která ukázala na saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, faktického vládce ropné velmoci, jako na toho, kdo dal k vraždě pokyn. Krátce na to však Turci zveřejnil části dialogu jednoho z odposlechů, ve kterém princ dává jasný pokyn: "Zlikvidujte ho co nejdřív."

Nikoho by přitom nemělo překvapit, že nepohodlný novinář je uškrcen, rozčtvrcen a rozpuštěn. Vždyť rodina Saúdů je jedním z největších sponzorů islámského terorismu, její petrodolary pomáhaly Islámskému státu, al-Káidě a dosud pomáhají Tálibánu. Saúdský režim navíc dotuje wahhábistické školy, které šíří radikální islám.

Saúdové vedou brutální válku v Jemenu. Blokádou se snaží obyvatele chudičkého státu vyhladovět. A aby toho nebylo málo, ze Saúdské Arábie pocházelo patnáct z devatenácti atentátníků z 11. září. Sotva se dá věřit, že Saúdové, kterým doma neunikne myš, o chystaném útoku nevěděli.

Není darebák jako darebák

Pokud ji porovnáme s americkou vládou, ani ta česká nedělá vlastně nic jiného. Dává najevo pocity nevole – "brrr" a "fuj". A mimo to české ministerstvo zahraničí zatím potrestalo Saúdy jen tím, že z Rijádu odvolalo jednoho diplomata (Saúdové jsou tím nepochybně "zdrceni").

profimedia-0332971883 Nechceš, Donalde, rozpustit někoho ze CNN? Donald Trump a saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán, už nyní faktický vládce země. | zdroj: Profimedia.cz

Některé evropské státy však ruší kontrakty s pouštním královstvím a Dánsko a Finsko tam zastavují vývoz zbraní. Další země budou následovat.

Evropa přitom po Američanech nežádá, aby také oni zastavili své kontrakty se saúdskými darebáky. A právě v tom je podstatný rozdíl v chování spojenců, který saúdský mord odkrývá.

Trumpova vláda nechává Saúdy na pokoji, zato zaklekla na jiný darebácký stát z Perského zálivu – Írán. Vyhlásila proti němu finanční a ekonomické sankce. Jenže nejen pro americké korporace. Vyžaduje, aby je dodržovaly také zahraniční firmy, včetně evropských. A má páky na to, aby je přiměla obchody s perskou zemí odpískat.

Pokud sankce nedodrží, ztratí firmy přístup do amerického bankovního systému a na americký trh.  A dolarové obchody i trh v Americe jsou pro většinu z nich větším zdrojem příjmů, než obchod v Íránu. A tak se podvolí.

Taková je America First nahlížená z Evropy. Sebestředná a arogantní.

Zdroje:
vlastní

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,260 26,340
USD 22,170 22,290
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma