Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Komentář: Jak lékař Košta do hnutí ANO přišel a kdo stál za jeho koncem

Komentář: Jak lékař Košta do hnutí ANO přišel a kdo stál za jeho koncem
Tak se v Olomouci slavilo vítězství. Košta (uprostřed snímku) však netušil, že svou úlohu už vlastně splnil | zdroj: Profimedia

Ze zápisu z jednání krajského ANO 2011 vyplývá, že jméno Oto Košty, který se stal hejtmanem Olomouckého kraje, "vyvstalo z komunikace" s eurokomisařkou Věrou Jourovou. Ta ho přitom viděla jednou v životě. Příběh olomouckého lékaře je šokující zprávou, jak málo stačí k tomu, aby se člověk stal hejtmanem za hnutí ANO.

Svůj příchod na kandidátku hnutí ANO 2011 popsal sám Košta v rozhovoru pro regionální Prostějovský Večerník ještě několik měsíců před tím, než na jeho odchod začali tlačit vlastní spolustraníci. Zavolal mu člověk blízký osobě české eurokomisařky Věry Jourové.

"Sdělil mi, že paní Jourová intenzivně řeší s Andrejem Babišem, koho by oslovili s nabídkou postu 'jedničky' pro volby do Zastupitelstva Olomouckého kraje v roce 2016. Po jeho prvních slovech mě vůbec nenapadlo, že míní oslovit přímo mě. Ještě jsem se ho naivně zeptal, zda už někoho našli. Odpověděl mi velmi suše - tebe!"

Pak už to šlo jako po másle. Košta zaslal životopis a byl předvolán na setkání k Babišovi. "Pan Babiš seděl za stolem, na kterém měl můj životopis a v něm barevnými fixy zatržené určité pasáže. Řekl bych, že mě pan Babiš při naší rozmluvě takříkajíc svlékl úplně donaha," líčil Košta schůzku přibližně rok poté.

A jakmile se první muž hnutí ANO rozhodl, bylo o lídrovi pro Olomoucký kraj jasno. Stačilo k tomu jen pár telefonátů a jeden rozhovor s Babišem. Místní členy (mimochodem, také vzájemně rozhádané) zpráva o lídrovi zvenčí příliš nepotěšila – oni jsou léta členy hnutí, pracují na kampaních, pečlivě chodí na stranické schůze a nejvyšší post v kraji připadne někomu, kdo pro "hnutí" nehnul prstem. Zjevně jim ale bylo jasné, že odporovat centrálnímu vedení se těžce nevyplácí, takže nezbylo, než rozhodnutí stranického šéfa respektovat.

"Už v dřívější době se s ním sešel Milan Feranec a na Čapím Hnízdě ve dnech 28. a 29. 11. 2015 i Ladislav Okleštěk a mezi oběma panuje shoda, že jde o rozumnou osobu. Jako nevýhoda je u potenciálního lídra kandidátní listiny Oty Košty to, že doposud s Hnutím ANO nespolupracoval," stojí v zápise z jednání krajského předsednictva hnutí, které se uskutečnilo 7. prosince 2015.

Zmíněný Ladislav Okleštěk je rovněž poslancem a krajským předsedou hnutí ANO (mimochodem, boj o tento post vyhrál nad druhým zmíněným Milanem Ferancem). Právě Okleštěk má být podle všeho tím, kdo Koštu v čele kraje nahradí. A Oklešťkova případná rezignace na mandát poslance by do sněmovny dostala Ferance, olomouckého zastupitele, náměstka ministra dopravy a předsedou dozorčí rady Českých drah.

Chystaná výměna tak není zapříčiněna jen tím, že si nový hejtman dělal tak trochu co chtěl, ale i prostým nedostatkem funkcí. ANO se tak stává tradiční stranou s hromadou lidí dychtících po více či méně významných křeslech. Lékař Oto Košta už svůj účel splnil – v říjnu u voleb.

"S panem Koštou jsem se poprvé a naposledy setkala, když přijel na setkání kandidátů na hejtmana. O jeho vztahu k alkoholu nic nevím. Domnívám se, že svým současným jednáním poškozuje Hnutí ANO," sdělila členka Evropské komise Věra Jourová.

Přiznala tedy, že ani ona se s ním nesetkala předtím, než byl navržen k setkání s Babišem. Koštovi tak k startu politické kariéry stačilo doporučení svého známého, přímluva komisařky a jeden rozhovor s Babišem. 


Zdroje:
Vlastní