Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Komentář: Případ olomouckého hejtmana aneb politická poprava v přímém přenosu

Komentář: Případ olomouckého hejtmana aneb politická poprava v přímém přenosu
Olomoucký hejtman Oto Košta | zdroj: Profimedia

V přímém přenosu je možné sledovat téměř až antickou tragedii, za níž by se dala označit politická poprava hejtmana Olomouckého kraje Oto Košty. "I ty, Brute," zvolal kdysi Julius Cesar, když mu bodl dýku do zad jeho blízký spojenec. Podobně by nyní Košta mohl zvolat: "I ty, Ladislave!" Věc je ovšem o něco složitější.

Oto Košta je úctyhodný lékař, který léčil nejen běžné občany, ale díky své specializaci také vrcholové sportovce. Právě pro jeho profil a jistou obecnou známost si ho hnutí ANO dalo před loňskými krajskými volbami na první místo kandidátky v Olomouckém kraji.

Sošný bělovlasý Košta by z fleku mohl vzít roli primáře Sovy ve slavném seriálu Nemocnice na kraji města, čehož si marketingoví specialisté jistě všimli a rozhodli se toho využít. Že Košta neměl žádné zkušenosti z komunálu nebo z státní správy, to nikdo neřešil, a lidi to vlastně také nezajímalo. Lékaři to mají obecně v politice dobré a Košta není výjimkou. Nebylo proto velkým překvapením, že ANO volby v kraji vyhrálo a Košta se stal hejtmanem.

Chlastá a nemaká

Po necelých třech měsících je vše jinak a Košta zažívá politickou popravu. Nůž do zad mu vrazil předseda ANO v Olomouckém kraji Ladislav Okleštěk, toho času poslanec. Košta prý nepracuje, nenechá si poradit, najal si za velké peníze obviněného exhejtmana Jiřího Rozbořila, aby mu předal agendu, nespolupracuje s ANO a navíc má problémy s alkoholem.

Koštu vyzval k dobrovolné rezignaci, jinak ho hnutí odvolá. Je to prý názor všech členů zastupitelstva a co víc, osobně to posvětil Andrej Babiš. Šéf hnutí ANO totiž rovněž vystoupil v médiích, zopakoval Oklešťkovy námitky a řekl, že se volba kandidáta nepovedla a je třeba se Košty zbavit. Zajímavé je, že se Babiš s Koštou ani nesešel, aby si vyslechl také jeho úhel pohledu. 

Hejtman na dramatický vývoj situace reagoval velmi obsáhlou tiskovou konferencí, na níž prohlásil, že se ho snaží dlouhodobě zbavit právě Okleštěk, který na něj už půl roku donáší Babišovi. Dělo se tak podle něj už před volbami.

Okleštěk je podle Košty v zajetí svých mocenských ambicí a je to člověk, který dlouhodobě usiluje o jeho politickou likvidaci. Jakékoliv pochybení odmítá, problémy s alkoholem nikdy neměl, odstupovat v žádném případě nehodlá.

Hnutí ANO jako parta hyen?

Zpovzdálí se olomoucký spor jeví jako obyčejný mocenský boj uvnitř hnutí, ale některé detaily jsou zarážející. Výměna hejtmana pouhé tři měsíce po nástupu do úřadu navíc bez toho, aniž by na výměnu tlačili koaliční partneři, je minimálně neobvyklá. Posoudit, jak dotyčný kraj řídí, se po třech měsících dost dobře nedá. Je pravda, že Košta nemá žádné zkušenosti s řízením nějakého úřadu, nicméně i tak by si zasloužil více času.

Námitka s angažmá exhejtmana Rozbořila je jediná, kterou lze připustit. Košta argumentuje, že stejnou praxi, tedy placené předání agendy, zvolili i jeho dva předchůdci, nicméně Rozbořilova pověst v kraji je katastrofální, je vyšetřován policií. Z politického hlediska byl tento krok nešťastný.

Na druhou stranu obvinění z alkoholismu, navíc v případě lékaře, je věc krajně závažná, která se ovšem těžko prokazuje. Košta každopádně dojmem alkoholika nepůsobí, byť Okleštěk tvrdí něco jiného.

Jak odstranit nepohodlného kolegu

Pokud se nějaká politická strana rozhodne, že je někdo nepohodlný a měl by odejít, dá se to udělat několika způsoby. Můžete se s ním v klidu a kultivovaně dohodnout, že zájem strany je jiný, dát mu čas na rozmyšlenou a především možnost, aby důstojně odešel bez osobního ponížení. Jako oficiální důvod se pak tradičně uvádějí zdravotní či osobní důvody. 

Nebo se to dá udělat drsně, bez rukaviček. Dotyčného obviníte z pedofilie, alkoholismu, držení drog nebo jiných deliktů. Znectíte ho po profesní i lidské stránce a uděláte z něj lidský odpad. ANO si vybralo druhou možnost, což je nejspíš důvod, proč je nyní Košta v bojovné pozici.

Zatím sám sebe označil za rozezleného lva, který je ještě v kleci, ale mohl by být vypuštěn do ulic. Na tiskové konferenci poukázal na to, že toho ví hodně a mohl by začít mluvit. V takovém případě by nebylo málo těch, kterým by možná pořádně zatrnulo.

Košta se však mýlí v jedné věci. Za strůjce svého pádu považuje Oklešťka, který se snaží dostat na jeho místo. Ovšem je zde ještě varianta, že Košta byl od začátku jen tváří na předvolební billboardy, která bude poté, co poslouží svému účelu, odstraněna. Autorem takového plánu by ovšem nejspíš nebyl Okleštěk, který by ani neměl možnost ho realizovat, ale předseda hnutí. 

Byl to právě on, kdo Koštu osobně vybral (v ANO vybírá krajské lídry Babiš vlastnoručně, taková tam panuje demokracie) a instaloval na první místo kandidátky. Je to také jen on, kdo ho může nechat politicky zlikvidovat, na to je Okleštěk malý pán. Předseda olomoucké buňky ANO je pouze vykonavatelem špinavé práce. 

Tragická komunální politika hnutí ANO

Olomoucký příběh jen navazuje na celou řadu jiných podobných příběhů. V Ústí nad Labem byl zvolen primátorem Josef Zikmund za ANO, ale dnes stojí v čele města po mnoha dramatických peripetiích Věra Nechybová, bývalá členka ANO. V Liberci byla vedením ANO zrušena místní organizace, o členství přišli všichni zastupitelé v čele s primátorem Tiborem Batthayánym. ANO se rozštěpilo na dvě frakce i v Opavě, rozpadla se koalice na radnici.

Zrušena byla také organizace v Karlových Varech, ANO přišlo dočasně i o primátora v Českých Budějovicích, pro jeho odvolání hlasovali členové ANO, kteří byli později vyloučeni. O svou pozici přišla též starostka Hodonína, místní organizace ANO byla rovněž zrušena. Velké problémy mělo ANO i v Ostravě a dalších městech.

Zkrátka olomoucká politická poprava je jen jednou z mnoha. ANO na komunální úrovni nedokáže vládnout, jeho členové si navzájem vráží kudly do zad, centrála ruší a zase obnovuje jednotlivé organizace a celkově působí komunální politika hnutí naprosto tragickým dojmem.

Velký loutkař a jeho poddaní

Jaké bude mít olomoucký případ vyústění? Košta bude zřejmě odvolán, byť sám říká, že mu mnozí zastupitelé vyjadřují podporu. Babiš ale na disciplíně lpí a pohlídá si to. Hejtmanem se stane Okleštěk, který se kvůli tomu bude muset vzdát poslaneckého mandátu.

Okleštěk přitom v parlamentních volbách nijak nezazářil. Z druhého místa kandidátky se propadl až na třetí, když ho preferenčními hlasy přeskočil jak Milan Brázdil, tak Jaroslav Faltýnek.

Košta je respektovaná osobnost, člověk nepostrádající osobní charisma i profesní úspěchy. Okleštěk ničím takovým nedisponuje. Na špinavou práci se však hodí výtečně a nechybí mu ambice. Ostatně je to podobné jako s Cesarem a Brutem. O prvním je napsáno mnoho knih a pojednání, o tom druhém se dnes ví jen to, že kdysi bodl dýku do zad svému šéfovi. I tehdy však, stejně jako dnes, za nitky tahal někdo třetí.  

Zdroje:
Vlastní