'Nemoc' hnutí ANO se z měst šíří i na kraje. Aktuálně postihla Olomouc

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Olomoucký hejtman Oto Košta (ANO) odmítá rezignovat. Ke složení funkce jej v neděli vyzval zastupitelský klub hnutí ANO, který spolu s krajským předsednictvem tvrdí, že Košta řízení kraje nezvládá. Hejtman je rovněž terčem kritiky za to, že jako svého poradce zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze. Výzva k rezignaci byla podle tiskové zprávy ANO jednomyslná.

Oto Košta

Oto Košta,zdroj: Tomáš Frait / MAFRA / Profimedia

Oto Košta se narodil 14. prosince 1956. Vystudoval všeobecné lékařství na Univerzitě Palackého v Olomouci. Hejtmanem Olomouckého kraje je od 8. listopadu 2016.

Věnoval se lékařské praxi a v politice se do loňska příliš neangažoval; od roku roku 2015 spolupracuje s hnutím ANO 2011, začátkem roku 2016 se stal jeho členem.

Přednáší na lékařských fakultách v Ostravě a Olomouci. Působil také jako lékař u hokejistů Hradce Králové, pečoval o tenistku Adrianu Gerši a olomoucké ligové fotbalisty. Je ženatý, má jedno dítě.

Košta tvrdí, že nijak nepochybil, a snahu o své odvolání přisuzuje mocenským ambicím některých lidí. Pokud nevyslyší výzvu k rezignaci, chce ANO na jednání krajského zastupitelstva v závěru února navrhnout jeho odvolání. Představitelé koaliční ČSSD a ODS uvedli, že případné personální změně na postu hejtmana nebudou bránit. 

"Jako nováček v politice měl pan doktor Košta k dispozici celý náš odborný tým, stáli za ním zastupitelé. Bohužel u něj nad smyslem pro povinnosti převládla nekoncepčnost, chaotičnost a neschopnost práce v týmu. Pan Košta prostě neřídil kraj efektivně, odmítal spolupracovat s hnutím," uvedl krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk.

Výzvu k rezignaci podpořil šéf hnutí Andrej Babiš. Výběr Košty na krajskou kandidátku hnutí se podle něj nepovedl.

Košta pochybení odmítá. V krajských volbách získal 2751 preferenčních hlasů, což byl na kandidátce ANO v Olomouckém kraji nejvyšší počet. Hejtman uvedl, že po zveřejnění informací o jeho možném odvolání mu vyjádřila řada lidí podporu.

Košta je ve výzvě k rezignaci kritizován třeba za to, že jako poradce dočasně zaměstnal někdejšího hejtmana. Rozbořil ale odmítl, že by Koštovi dělal poradce. "Nedělal jsem poradce, neměl jsem uzavřenou poradenskou smlouvu. Pouze jsem mu předával agendu, je to mimo mísu," řekl Rozbořil.

Předávání agendy za těchto podmínek je v Olomouckém kraji letitá praxe, upozornil krajský šéf ČSSD a první náměstek hejtmana Jiří Zemánek.

Košta řekl, že po výzvě k rezignaci ho začali kontaktovat krajští zastupitelé. "Nemusím aktivně oslovovat zastupitele, protože mi volají, posílají SMS zprávy a píšou maily a chtějí se setkat. Setkáním se samozřejmě bránit nebudu," odpověděl na dotaz, zda bude hledat podporu u zastupitelů. Navzdory napjaté situaci zasedala rada Olomouckého kraje. Jednání radních podle Oklešťka nebylo sporem poznamenáno.

Lékař Košta byl hejtmanem zvolen na ustavujícím zasedání zastupitelstva loni v listopadu. Koalice ANO, ČSSD a ODS má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 30 hlasů, pro Koštu tehdy hlasovalo 35 z 54 přítomných zastupitelů.

V zastupitelstvu má ANO 16 křesel, druhá ČSSD devět a KSČM sedm. Koalice pro Olomoucký kraj má sedm zastupitelů, šesti mandáty disponuje hnutí Starostové pro Olomoucký kraj. Po pěti křeslech získaly ODS a koalice SPD-SPO. V předchozím volebním období v Olomouckém kraji vládla ČSSD s KSČM.

Tagy: Česko domácí Olomoucký kraj hnutí Ano komunální politika regionální politika

Zdroje: ČTK