Dnes je pondělí 27. května 2024., Svátek má Valdemar
Počasí dnes 23°C Polojasno

Evropská unie schválila rozpočet na příští rok. Bude v něm téměř 170 miliard eur

Evropská unie schválila rozpočet na příští rok. Bude v něm téměř 170 miliard eur
Evropská unie bude mít v příštím roce na své finanční závazky k dispozici částku 169,5 miliardy eur (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Po mnohahodinovém vyjednávání se v noci na dnešek zástupci členských zemí Evropské unie a Evropského parlamentu shodli na podobě rozpočtu EU pro příští rok.

Navrhovanou částku téměř 170 miliard eur (4,3 bilionu Kč) se europoslancům podařilo navýšit o několik stovek milionů, členské země tradičně usilující o nižší rozpočet však naproti tomu řadu jejich dalších požadavků odmítly.

EU bude mít v příštím roce na své finanční závazky k dispozici částku 169,5 miliardy eur, což je skoro o dvě miliardy více, než na základě loni schváleného sedmiletého rozpočtu bloku navrhovala Evropská komise. Europoslanci požadovali ještě další dvě miliardy navíc, během tvrdých vyjednávání však neuspěli.

„Financování, na kterém jsme se právě dohodli, podpoří probíhající oživení a výrazně napomůže plnění našich klimatických a digitálních cílů,“ zmínila priority unijního rozpočtu zástupkyně slovinského předsednictví EU Irena Drmažová, která vedla vyjednávání za členské státy.

Zástupci europarlamentu po jednání zdůraznili, že se jim proti původnímu návrhu podařilo přidat stovku milionů na výzkumný program Horizont, desítky milionů navíc pak mimo jiné na společné unijní zdravotnictví či zahraniční studijní pobyty Erasmus.

„Rozpočet obsahuje důležité prostředky na výzvy, kterým nyní unie čelí. V oblasti zdravotnictví pro další boj covidem-19, ale stejně tak pokud jde o výzkum a inovace potřebné k modernizaci našich ekonomik,“ prohlásil o dosaženém kompromisu jeden z parlamentních vyjednávačů Johan Van Overtveldt.

Zdroje: