Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Další problém firmy Zemanova čínského poradce. Jedné ze společností CEFC hrozí vyloučení z burzy

Další problém firmy Zemanova čínského poradce. Jedné ze společností CEFC hrozí vyloučení z burzy
Viditelný pád kdysi jedné z nejdravějších čínských firem začal na počátku roku 2018 po zmizení jejího šéfa Jie Ťien-minga | zdroj: printscreen: YouTube

Cena akcií dceřiné společnosti CEFC Anhui International Holdings nyní klesla natolik, že bude s nejvyšší pravděpodobností vyloučena z obchodování na čínské burze. Firma je součástí konglomerátu Jie Ťien-minga, který i přes své loňské "zmizení" stále zůstává čestným poradcem prezidenta Miloše Zemana. 

Nové informace týkající se čínské části konglomerátu CEFC přinesl v srpnu hongkongský deník South China Morning Post.

CEFC Anhui je jako jediná z celého někdejšího Jie Ťien-mingova impéria vedená na čínské burze v Šen-čenu. Z obchodování by tam ale mohla být vyloučena.

Dlouhodobě se totiž pohybuje pod nominální hodnotou jednoho jüanu za akcii. Přitom k vyloučení stačí, aby nominální hodnoty nedosáhla dvacet po sobě jdoucích dní.

To podle South China Morning Post v případě CEFC Anhui nastalo již 16. srpna. Rozhodnutí o vyloučení z obchodování by pak mělo padnout během následujících patnácti dní. Společnost sice 9. srpna oznámila restrukturaci ve spolupráci s firmou Jiaozuo Zhongzhou Carbon, ani zveřejnění zprávy o uzavřené dohodě však nevedlo k nárůstu ceny akcií.

Dluhy a žaloby věřitelů 

Zisky firmy značně poklesly v roce 2018 v souvislosti s aférami kolem Jie Ťien-minga a následnými problémy mateřské firmy CEFC Šanghaj, jejíž obchody zmrazil čínský soud na žádost věřitelů. Koncem července letošního roku navíc čínské úřady zahájily vyšetřování Chu Chuaj-panga, bývalého předsedy China Development Bank, která je největším věřitelem CEFC.

Podle státního zástupce Chu během svého pětiletého působení pomohl CEFC získat úvěry v celkové výši 4,8 miliardy amerických dolarů. Podle šanghajské zúčtovací banky dosahovaly loni v září celkové dluhy CEFC Šanghaj výše 18,2 miliardy dolarů. Majetek společnosti, např. administrativní budova Fortune Plaza v luxusní obchodní čtvrti v centru Pekingu, byl už zajištěn a nabídnut k prodeji.

Podle South China Morning Post má společnost na burzách ještě dvě firmy, AnAn International v Singapuru a CEFC Hong Kong Financial Investment v Hongkongu. Obě jsou ve ztrátě a čelí žalobám věřitelů, bezprostřední vyloučení z obchodování jim však zatím údajně nehrozí.

"Být zmizen" 

Konglomerát CEFC je v Česku známý svými medializovanými akvizicemi a úzkými vazbami na tuzemské podnikatele a politiky včetně prezidenta Zemana. Rozpadající se CEFC, včetně jejích akvizicí v ČR, přebrala čínská konsolidační agentura CITIC.

Do vedení její tuzemské pobočky CITIC Europe přešli také manažeři někdejšího CEFC Europe jako Jaroslav Tvrdík nebo Štefan Füle. Ještě v září 2017 se přitom CEFC China ucházela o koupi významného podílu v ruském ropném gigantu Rosněfť v hodnotě devíti miliard dolarů.

Viditelný pád svého času jedné z nejdravějších čínských firem začal na počátku roku 2018 ve chvíli, kdy byl její majitel "zmizen" (pej siao-š‘ 被消失, paradoxní pasivní forma slovesa "zmizet", je jedním z čínských neologismů reagujících na aktuální poměry v zemi).

Pravděpodobně ho extralegálně vyšetřují stranické disciplinární orgány. Od Jieova zmizení se o něm dosud neobjevily téměř žádné zprávy. Zbyly po něm jen dluhy a velké problémy spojené s aktivitami CEFC od střední Asie a Blízkého východu přes Afriku až do Evropy a USA. Tam byl letos na jaře odsouzen ke třem letům vězení Patrick Ho, někdejší předseda "neziskového křídla" CEFC, za rozsáhlou korupci ve prospěch CEFC v Africe a OSN.

Autorem článku je Sinopsis

Sinopsis je projekt Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a AcaMedia z.ú. Jeho cílem je podávat pravidelný přehled o dění v Číně z pohledu čínských, českých a světových médií a pozorovatelů. https://sinopsis.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje: