Dnes je pátek 11. dubna 2025., Svátek má Izabela
Počasí dnes 14°C Oblačno

Aktualizováno: Chci předčasné volby, překvapila Mayová. Potřebuje posilu v jednání o brexitu

Aktualizováno: Chci předčasné volby, překvapila Mayová. Potřebuje posilu v jednání o brexitu
Theresa Mayová dnes oznámila, že chce předčasné volby | zdroj: Profimedia

Britská premiérka Theresa Mayová v úterý nečekaně oznámila, že chce, aby se 8. června konaly předčasné volby. Jako důvod uvedla, že parlament není jednotný v otázkách kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. 

Šéfka vlády může vyhlásit volby až poté, co pro tento krok získá dvoutřetinovou podporu v parlamentu. Potřebuje tak i část hlasů opozice. Šéf opozičních labouristů nicméně už rozhodnutí Mayové podpořil. Dolní sněmovna by měla premiérčin záměr schvalovat ve středu.

Podle premiérky jsou volby nutné, protože parlament není jednotný, pokud jde o chystaný britský odchod z EU. "Z brexitu není cesty zpátky," zdůraznila v této souvislosti.

Britské opoziční strany pak Mayová obvinila z politických hrátek. Je přesvědčena, že odporem vůči jejímu brexitovému plánu oslabily její vyjednávací pozici v rozhovorech s Bruselem o vystoupení země z unie.

"O tom, že země potřebuje tyto volby, jsem rozhodla se zdráháním, ale říkám s pevným přesvědčením, že je to nezbytné k zajištění silného a stabilního vedení, které země potřebuje pro brexit a dál," prohlásila premiérka před svým sídlem na Downing Street.

Dosud Mayová tvrdila, že v úřadu zůstane až do řádného termínu voleb v roce 2020. Neustále ale musela čelit výtkám, že k jednání o brexitu nemá mandát. Právě ona přitom v březnu oficiálně oznámila britský záměr opustit unii.

Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v reakci na oznámení na twitteru prohlásila, že britská premiérka Theresa Mayová chce Británii vnutit svou vizi takzvaného tvrdého brexitu. Ta by mimo jiné znamenala, že Londýn by s EU nevyjednával ani o zachování vnitřního trhu nebo o celní unii a Británie by například mohla omezit volný pohyb osob s cílem snížit počet imigrantů z unijních zemí.

Sturgeonová také v požadavku předčasných voleb vidí snahu konzervativců "posunout Británii doprava" a zavést rozsáhlejší škrty ve veřejných výdajích. Sturgeonová je předsedkyní Skotské národní strany, která je proti brexitu a usiluje o nezávislost Skotska na Británii. Sturgeonová vyzvala voliče, aby se "postavili za Skotsko". Rozhodnutí Mayové považuje za špatnou kalkulaci. 

"Znovu to dá lidem šanci k odmítnutí úzkoprsé a rozdělující agendy i k posílení už existujícího demokratického mandátu k poskytnutí volby své budoucnosti skotskému lidu," prohlásila šéfka skotské vlády.

Šanci vidí v předčasných volbách také šéf labouristů Jeremy Corbyn, o brexitu se však nezmínil. "Labouristé zemi nabídnou efektivní alternativu vůči vládě, které se nepodařilo obnovit ekonomiku, přináší klesající životní úroveň a škodlivé škrty ve školství a státní zdravotní péči," napsal Corbyn. Předčasné volby schvaluje i předchůdce Mayové David Cameron. Vůdce opozičních liberálních demokratů Tim Farron pak vidí v předčasných volbách šanci, jak se vyhnout tvrdému brexitu a řekl, že pouze liberální demokraté mohou zabránit konzervativní většině. 

Poslední průzkumy nicméně ukazují, že premiérčini konzervativci mají před opozičními labouristy jasný náskok a současná vládní většina by mohla z voleb vyjít dále posílena. Například podle aktuálního průzkumu pro nedělník Sunday Mirror vyplývá, že toryové by nyní získali 46 procent hlasů, zatímco labouristé 25 procent.

Samotná Mayová se v průzkumech také těší značné podpoře. Za nejlepší možnou osobnost v čele vlády ji považuje zhruba polovina Britů. Předákovi labouristů Jeremy Corbyn přisuzuje průzkum společnosti YouGov pouze čtrnáctiprocentní podporu.

Na oznámení Mayové reagovali i lidé činní v byznysu

Šéf britské obchodní komory Adam Marshall vnímá předčasné volby spíše negativně. "Mnoho podnikatelských komunit bude pochopitelně zneklidněno tím, že pozornost se nevyhnutelně přesune od ekonomiky a spletitostí kolem odchodu z EU k potenciální volební kampani," poznamenal Marshall.

Terry Scuoler, šéf sdružení zastupující firmy ze zpracovatelského, strojírenského a technologického sektoru EEF naopak očekává od voleb kýžený silnější mandát Británie v jednáních s partnery.

Ředitel banky UBS Dean Turner pak řekl, že poklidná reakce kurzu libry nebo cenných papírů ukazují, že trhy větří možnost tolik potřebného vyjasnění kolem mandátu britské vlády v jednáních o brexitu.

Mluvčí Evropské komise Margaritis Schinas nechtěl na dnešní pravidelné polední tiskové konferenci čerstvé oznámení britské premiérky o volbách komentovat. Připomněl, že EU je svazkem demokracií, ke kterým volby patří. "Volby jsou dobré, obecně jsme pro to, aby byly," poznamenal pouze.

Evropskou unii tento rok čekají volby i v dalších dvou klíčových zemích. Už o nadcházejícím víkendu budou Francouzi v prvním kole vybírat svého nového prezidenta a na září jsou naplánovány volby do německého Spolkového sněmu.


Zdroje: