Britský parlament posvětil vládě brexit. 'Rozvod' s EU může začít

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 14. 3. 2017 14:58) - Aktuality autor: roj

Britská vláda premiérky Theresy Mayové překonala poslední překážku na cestě k odchodu z Evropské unie. Parlament v pondělních večerních hodinách schválil brexitový zákon, což umožní proces spustit do konce března, jak bylo v plánu. 

Pokud vše půjde podle plánu, za dva roky bude nad Londýnem vlát už jen britský vlajka, evropská zmizí

Pokud vše půjde podle plánu, za dva roky bude nad Londýnem vlát už jen britský vlajka, evropská zmizí,zdroj: Profimedia.cz

Předloha definitivně prošla poté, co večer Sněmovna lordů odhlasovala, že již nebude trvat na dvou svých dodatcích, které krátce předtím odmítla Dolní sněmovna. Ministr pro brexit David Davis vzápětí zopakoval, že vláda hodlá rozluku zahájit koncem března, což v úterý potvrdila i premiérka Therasa Mayová.

"Parlament podpořil vládu v jejím odhodlání pokračovat v procesu opouštění EU," uvedl Davis v prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters. Dodal, že Británie je nyní "na prahu nejdůležitějších vyjednávání za celou jednu generaci".

Lordi původně požadovali, aby parlament schvaloval i konečné dohody země s Bruselem a aby Londýn garantoval práva občanů unie žijících v Británii i po brexitu. Vláda ale obě změny odmítla s tím, že by komplikovaly vyjednávací pozici Londýna.

Podle labouristické členky Sněmovny lordů Dianne Hayterové bylo jasné, že konzervativní vláda své stanovisko nezmění. Pokoušet se to překonat by podle ní bylo "nesmyslné".

"Určující moment pro celou zemi"

Pondělní schválení zákona v parlamentu bylo podle Mayové "určujícím momentem pro celou zemi". Mayová také řekla, že parlament uvědomí, až oficiálně aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy o fungování unie, čímž začnou rozhovory mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách rozluky.

Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn vzápětí vládu obvinil, že je "samolibá", uvedl zpravodajský server BBC. Corbyn řekl, že pokud Británie udělá špatné rozhodnutí, bude za to po mnoho dalších let platit. Parlament by podle něj měl mít právo vyslovit se ke konečné dohodě, kterou Británie s unií uzavře. Mayovou také vyzval, aby se zasadila za práva občanů unie po brexitu.

Skotský problém v jednáních o brexitu

Mayová slíbila, že v procesu neopomene požadavky Skotů. "Jasně jsme se zavázali, že skotskou vládu zapojíme do tohoto procesu, a tento závazek platí," řekl podle agentury Reuters novinářům mluvčí Mayové, která v tu dobu seznamovala v parlamentu zákonodárce s průběhem a výsledky summitu EU z minulého týdne. 

Podle listu The Financial Times a dalších britských médií se objevily spekulace, že Mayová chtěla oznámit zahájení brexitu v úterý, ale odložila to na konec měsíce kvůli pondělnímu prohlášení skotské premiérky o novém referendu o skotské nezávislosti. Úřad Mayové ale tyto spekulace popřel.

Zatímco v loňském referendu o brexitu se pro odchod z unie vyjádřilo 52 procent Britů, pro další členství v evropském bloku bylo 62 procent Skotů. Skotsko nyní kromě jiného požaduje právo udržet si s EU volný trh, ze kterého chce Mayová Británii odvést.

Zákon ještě nezačal oficiálně platit, musí jej nejdříve podepsat královna. Ta to podle Mayové udělá během nejbližších dnů.

Britští voliči rozhodli o odchodu z EU v loňském referendu.

Co se bude nyní dít:

Zákon o brexitu: Británie musí dokončit schválení zákona o brexitu, který umožní britské premiérce Therese Mayové zahájit proces vystoupení. Po pondělním jednání obou komor parlament, které se shodly na znění zákona, chybí z formálního hlediska podpis královny.

Oznámení o vystoupení: Do 31. března hodlá Mayová oficiálně uvědomit Evropskou radu o přání Británie vystoupit z EU. Tím zahájí dvouletý proces vyjednávání o vystoupení.

Mandát EU: Jakmile dorazí dopis z Londýna, zformuluje EU svoji vyjednávací strategii v několika krocích. Lídři zemí Evropské unie se do čtyř či pěti týdnů sejdou na mimořádném summitu. Summit by měl stanovit vodítka a tedy mandát pro další jednání, který následně schválí Evropská rada.

Vyjednávání: Pro samotné vyjednávání o odchodu Británie a přechodných opatřeních si hlavní vyjednavač EU Michel Barnier se svým dvacetičlenným týmem stanovil období 18 měsíců, které končí v říjnu 2018.

Ratifikace: Ze strany EU musí dohodu o vystoupení schválit Evropský parlament, a potom také Evropská rada, již bez Británie. Mayová dohodu rovněž předloží ke schválení britskému parlamentu.

Lhůta: Celá procedura musí být dokončena do dvou let od podání oficiální britské žádosti o odchod. Prodloužení termínu je možné, pokud to schválí všechny zbývající státy EU.

Tagy: Velká Británie zahraničí Evropská unie Brexit

Zdroje: ČTK