Česko odsoudilo genocidu Arménů, Turci zuří. Zklamaní jsou i ze Zemana

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 27. 4. 2017 12:14) - Aktuality autor: šar

Čeští poslanci odsoudili masakr Arménů, ale také nacistické masakry, což silně popudilo Ankaru. Český parlament v úterní rezoluci totiž výslovně zmínil arménskou genocidu, čím ji de facto uznal. Turecko se přitom dlouhodobě brání tomuto označení. 

Počet obětí genocidy se odhaduje až na 1,5 milionu

Počet obětí genocidy se odhaduje až na 1,5 milionu,zdroj: Profimedia.cz

"Co nejostřeji odsuzujeme a odmítáme usnesení přijaté Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky ze dne 25. dubna 2017. Jsme také zklamáni dopisem prezidenta Zemana ze dne 24. dubna 2017 adresovaným arménské diaspoře ve své zemi s ohledem na události z roku 1915, neboť obsahuje vážné nesrovnalosti," uvedla turecká diplomacie ve svém prohlášení datovaném 26. dubnem.

"Naše reakce na tyto politické akce, které jsou v otevřeném rozporu s historickými skutečnostmi a základními právními principy, byla předána velvyslanci České republiky v Ankaře," píše dále turecké ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

Zeman ve svém dopise adresovaném arménskému duchovnímu představiteli v Česku Barseghovi Pilavčjanovi mimo jiné napsal: "Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici, neboť v jejich rukách se z dějin nezřídka stává pouhý nástroj sloužící jejich politickým zájmům, a že poznání a výkladu minulosti se mají věnovat především historici. Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa."

Masové vraždy Arménů označil Zeman za "jedno z nejhorších zvěrstev, kterého bylo lidstvo v moderní době svědkem". Turci nicméně prezidentovi vyčetli, že je v rozporu "s vlastními slovy", když události z roku 1915 "politicky" hodnotí. 

K tureckému stanovisku se dnes vyjádřil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

"Jde o očekávanou reakci," komentoval vyjádření tureckého ministerstva Ovčáček. "Své stanovisko pan prezident nehodlá měnit," dodal.

Šéf poslanců Hamáček tureckou kritiku příliš nekomentoval. "Reakci turecké diplomacie jsem zaznamenal," sdělil. 

Česká Poslanecká sněmovna v úterní rezoluci odsoudila genocidu Arménů stejně jako nacistické zločiny proti lidskosti na židovském, slovanském a romském obyvatelstvu.

Vyvražďování Arménů v Osmanské říší padlo v roce 1915 za oběť až 1,5 milionu lidí. Ankara označení masakrů za genocidu odmítá, i když smrt mnoha nevinných lidí uznává. Podle Turecka ale nešlo o záměrnou akci Osmanské říše, nýbrž o projev občanské války, jejímiž oběťmi byli i Turci.

Tagy: Česko zahraničí Turecko domácí Arménie Ministerstvo zahraničí zahraniční politika mezinárodní vztahy zahraniční politika Česka dějiny a fakta arménská genocida

Zdroje: ČTK