Dnes je pondělí 30. ledna 2023., Svátek má Robin
Počasí dnes -2°C Občasný déšť se sněhem

Čas vinobraní je tady: Přijďte se napít a pobavit

Čas vinobraní je tady: Přijďte se napít a pobavit
Znojemské vinobraní | zdroj: Profimedia

Tradice, zábava, lidové veselí, trocha kultury a špetka historie, především ale spousta vína a burčáku. To jsou slavnosti sklizně vinné révy. Která vinobraní byste si neměli nechat letos ujít?

Vybrané ochutnávky a slavnosti startují již tento týden, ta nejbližší začíná v pátek ve Znojmě.

Za historií do Znojma
Termín: 13. -15. září

Rytířské turnaje, historické tržnice s ukázkami řemesel, vojenská ležení, ulička chudiny a bohatý kulturní program na několika scénách. To vše slibuje historické vinobraní ve Znojmě. První vinobraní se zde konalo už v roce 1966. Jeho zakladatelem byl František Koukal, který dokázal skloubit slavnou minulost královského města a vinařskou tradici. Ústřední postavou vinobraní se stal král Jan Lucemburský, který do Znojma v roce 1327 přijel zapít státnické jednání ve Vratislavi.

profimedia-0351410218 Bůh vína Bakchus na Žernoseckém vinobraní | zdroj: Profimedia

Trocha retra ve Valticích
Termín: 21.září

Tradiční Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečnou akcí u nás. Kromě sběru hroznů na čas si můžete užít svačinku na vinohradě i čerstvý burčák. Klání vypukne už v půl deváté ráno. Členové pětadvacetičlenných sběrových družstev vyrazí v oblečení v duchu 60. let na vinici v otevřených vozech tažených traktorem. Na závěr akce je připraven Zámecký košt vín z produkce Chateau Valtice.

Strážnice ve znamení folklóru
Termín: 14. září

Folklórní průvod městem, ochutnávka místních vín včetně burčáku, jarmark plný tradičních výrobků – to vše na vás čeká na Náměstí Svobody ve Strážnici. Na této akci, kterou žije celé město, je sympatická rodinná atmosféra a pohoda.

Na prohlídku sklepů do Novosedel
Termín: 14. září

Tanec, zábavu, prohlídku místních vinných sklípků, ochutnávku burčáku a vín nabídne druhou zářijovou sobotu obec Novosedly na břehu Dyje. Kromě místních specialit si budete moci prohlédnout také pomůcky k výrobě vína.

Za rytíři do Litoměřic
Termín: 20.-21. září

Největší oslavy vína na severu Čech mají podobu velké městské slavnosti. Historickou scénu v centru zaplní rytířské souboje, ukázky katovského řemesla, ohňové kejkle, tanec, hospodské zpěvy a půtky, palné zbraně a draví ptáci. Připraven je i ohňostroj, pouťové atrakce a soutěž o nejlahodnější burčák. Program provázejí ochutnávky vín a dalších výrobků od vinařů z celého regionu.

S Kelty ve Velkých Žernosekách
Termín: 27. září

Vinařský kraj, vinařská oblast, vinařské slavnosti. Žernosecké vinobraní se v obci pořádá od skončení druhé světové války s malými přestávkami dodnes. Užít si zde můžete popíjení burčáku, živou country hudbu, folková a dobová představení a průvod v čele se žernoseckým Bakchusem - s králem a královnou. Na programu je také keltská muzika, historický šerm, dobová řemesla a divadlo pro děti.

Mělník ve znamení historie
Termín: 20.-22. září

První ročník tohoto nejstaršího vinobraní v Čechách se uskutečnil už v roce 1911. Každoroční slavnost vína sice přerušily na čas obě války, tradice však přežila. Oslavy se konají na několika místech historického centra města a na zámku. Na své si přijdou milovníci muziky a bohatý program čeká i na rodiny s dětmi. Vyvrcholením druhého dne slavností bude průvod. Na dekorovaných vozech tažených koňmi pojedou historické osobnosti spojené s dějinami města.

Na Pražském hradě počtrnácté
Termín: 14.-15. září

Folklórní soubory z kyjovského regionu nebo vystoupení šermířů budou provázet degustaci vín a moravského burčáku v Královské zahradě. Čtrnáctý ročník Vinobraní na Pražském hradě nabídne rodinám s dětmi také naučnou interaktivní soutěž s expozicí Příběh Pražského hradu.

Praha, Na vinici svaté Kláry do Troji
Termín: 17. září

Vinobraní nabídne místní vinařskou produkci, ale i produkci dalších vinařství z Čech a Moravy. Chybět nebude ani burčák a perlivá vína vyrobená z hroznů sklizených na vinici sv. Kláry. I letos se vinicí a zahradou ponesou tóny jazzu, country, ale i rokenrolu a blues. Děti se mohou těšit na dětský koutek a divadélko. Zájemci si během komentovaných prohlídek mohou prohlédnout zázemí výroby vína v místním vinném sklepě.

Zdroje:
Vlastní