Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Romantické perly střední Evropy

Romantické perly střední Evropy
Kutná Hora patří ke skvostům České republiky | zdroj: Profimedia

Za dechberoucí romantikou není třeba putovat přes půl světa. Pěkná místa číhají doslova za rohem, jiná jen o kousek dál. 

Český Krumlov je sice místo (nejen) Čechům tuze známé a zvlášť v letních měsících řádně nacpané, přesto by bylo škoda tento jihočeský skvost odepsat z výletních plánů. Navíc není divu, že se dostal mezi místa, která zaujala zahraniční novináře. 

Pozoruhodný mix architektonických stylů i pohled na zámek a Vltavu přece jen za trochu nepohodlí a prodírání se skupinkami turistů stojí.

Český Krumlov má navíc i pěkná zákoutí, kde téměř nikoho nepotkáte. Ve městě zanechal stopu také extravagantní malíř Egon Schiele. Počátkem 20. století ho sice místní prakticky vyhnali, ovšem v současnosti si jeho odkaz hýčkají, tudíž tu stojí i jeho muzeum. 

Pokud budete mít přece jen té krumlovské romantiky (a lidí) po krk, není nic snazšího, než vzít dráhu a načerpat síly v okolní šumavské přírodě. 

A nedaleko Krumlova je také jihočeské moře

Barevné centrum i oslnivá Barbora

Dalším kouzelným tuzemským místem je Telč. Městečko na Vysočině proslavilo půvabné historické centrum, které hraje všemi barvami a vévodí mu renesanční zámek. Pouhých pár desítek kilometrů od Telče pak leží Třebíč, známá svou zachovalou židovskou čtvrtí. K souboru 123 zachovalých domů patří i dvě synagogy, budova židovské radnice či chudobinec. 

Všechna zmíněná města jsou součástí světového dědictví UNESCO a to platí i o dalším výletním tipu - Kutné Hoře. Tamní chrám svaté Barbory patří k nejpozoruhodnějším památkám v Česku. Stavba monumentálního svatostánku začala koncem 14. století, dokončen byl o 500 let později.

Po odchodu "z Barbory" zamiřte uličkami někdejšího horního města třeba ke studni, která bývala zásadním zdrojem pitné vody pro místní, poté co těžba kdysi "odřízla" přírodní prameny. 

Poněkud temnějším zážitkem pak může být návštěva Kostnice v nedalekém Sedlci. Dle pověsti v 15. století poloslepý mnich seskládal ostatky 40 tisíc lidí exhumovaných z tamního hřbitova do pyramid. Později přišly další proměny, fascinující místo je to ovšem dodnes. 

To Mariánské lázně vynesla do centra pozornosti kombinace působivé architektury, lázeňství, zeleně a oproti Karlovým Varům i relativního klidu. Prostě balzám pro (d)uši. 

Jihomoravskému Mikulovu pak nálepku "ideální víkendové destinace" zařídily jak renesanční šmrnc tamního zámku, tak i výborné víno.  Až po sklence či dvou přijde chuť dozvědět se něco více o lahodném pití, navštivte třeba tamní rozsáhlou vinařskou expozici

Místo, kde se zrodila vinná delikatesa

A u vína ještě chvíli zůstaneme. Byť už v zahraničí. Mezi top romantické destinace se totiž dostala i maďarská Tokaj. První zmínky o pěstování vína v této proslulé oblasti pocházejí už z 11. století. Ostatně v Tokaji stojí i "stylová" pijácká socha Bakcha přímo v půvabném centru města, kde samozřejmě nechybí ani vinné sklepy. 

Z luxusní souhry červených vín a termálních pramenů těží pak město Eger. Nejslavnějším zdejším vínem je takzvaná "býčí krev", která se umístila na seznamu maďarských kulturních pokladů.

Město obehnané mohutnými hradbami prošlo v 17. století rozsáhlou obnovou a dnes je tak Eger barokní perlou země. Má i svou kuriozitu - mešitu, která je připomínkou osmdesátileté okupace Turky. Eger se pyšní i neoklacisistní bazilikou, druhou největší v Maďarsku. 

Tu nejrozsáhlejší baziliku v zemi pak najdete v Ostřihomi, někdejším hlavním městě Uher. Jen kousek od Ostřihomi leží další extra romantické městečko. Szentendre, zalité nadstandardní porcí slunečního svitu, je slavné pro své galerie a milují ho umělci. Přezdívá se mu proto Montmartre Dunaje. Kousek odsud leží také největší maďarský skanzen a tuze fajn je i jízda dráhou z Ostřihomi do Budapešti. 

Perličku má však i Balaton. Balatonfüred, největší sídlo severního břehu obřího jezera, neboli "hlavní město Balatonu" je proslulé svou lázeňskou tradicí. Poblíž, na poloostrově i v půvabné obci stejného jména, leží benediktinské opatství Tihany. Poloostrov i díky lánům voňavé levandule nese přezdívku "maďarská Provence". 

Pecky u našich sousedů 

A kam na Slovensku? Třeba do Trenčína! V jednom z nejstarších slovenských měst fanoušky historie potěší dochované masivní opevnění i mohutný hrad. V červenci je místní letiště také dějištěm populárního hudebního festivalu Pohoda. 

Perfektně zachovalým Starým městem se pyšní jihoslovenská Banská Štiavnica. Někdejší horní město bylo dost bohaté, o čemž svědčí svědčí i mnohé dodnes dochované stavby. A zůstala i působivá místa připomínající hornickou minulost, která se definitivně uzavřela počátkem 90. let. Třeba muzeum hornictví, štola Glanzenberg, jejíž ústí je přímo v centru, či několik umělých rybníků a sběrných kanálů zvaných tajchy. 

A u vody ještě zůstaneme, konkrétně na polském pobřeží Baltu. Jedním z nejkrásnějších přímořských letovisek je tu Sopot. K procházkám kromě pobřeží láká i nejdelší dřevěné molo v Evropě, ale i řada překrásných secesních budov. A za návštěvu určitě stojí i postmoderní Křivý dům

V Lublinské oblasti je skvostem Kazimierz Dolny. Ostatně oblíbeným cílem turistů se město stalo už v 19. století. V současnosti vedle památek, které čítají místní hrad, několik kostelů či synagogu, je Kazimierz Dolny i jedním z uměleckých center Polska. Sídlí zde mnoho galerií a umělců. 

Dalším klenotem u Visly je Sandomierz neboli česky Sandoměř, město na sedmi kopcích. Romantický punc má díky unikátnímu urbanistickému rázu zástavby, hradu a více než stovce dalších dochovaných památek, včetně středověké Opatowské brány. Břehy Visly vybízejí k piknikům, Sandoměřská vysočina k procházkám a místní i turisté se také těší ze spousty zeleně. 

Kopce obklopují i malopolské městečko Krynica-Zdrój. Jedny z nejoblíbenějších polských lázní leží v oblasti takzvaných Sadeckých Beskyd. Tamní plán je tedy jasný - zvolit si pro túru jednu z místních stezek, pak si užít zdravotní relax v pramenech a nakonec vybrat odměnu v podobě dobré večeře. Neb ani v jedné ze středoevropských perel turista hlady rozhodně nezeslábne. Naopak! 

Zdroje:
Profimedia, CNN, Vlastní, Wikipedia.org