Dnes je čtvrtek 15. května 2025., Svátek má Žofie
Počasí dnes 4°C Oblačno

Býval hollywoodským sexsymbolem, dnes ho nikdo nezná

13. 9. 2020 – 9:45 | Magazín | Lukáš Strašík

Býval hollywoodským sexsymbolem, dnes ho nikdo nezná
Sessue Hayakawa býval hollywoodskou hvězdou první velikosti | zdroj: Profimedia

V době své největší slávy býval stejně populární jako Charlie Chaplin či Douglas Fairbanks, dostával stejně vysoké gáže a dámy po něm šílely. Dnes je ovšem už téměř zapomenut.

Japonec Kintaró Hayakawa (1889-1973), který se později přejmenoval na Sessue Hayakawu, se v americkém filmu neproslavil jako hvězda bojových umění, jak by člověk u herce z těchto končin předpokládal. Díky svému exotickému vzhledu a uhrančivému pohledu se stal jedním z prvních hollywoodských mužských sexsymbolů a jako představitel podlých milovníků a padouchů byl idolem četných Američanek a první opravdovou hvězdou asijského původu v americkém a evropském filmu.

Paradoxně jej přitom otec poslal v roce 1911 do Ameriky studovat politickou ekonomii. Poslušný synek to v tomto oboru dotáhl na bakaláře, ale pak jej v roce 1914 objevil Hollywood. Průlom v jeho herecké kariéře znamenal o rok později film The Cheat. Po roce 1922 účinkoval na Broadwayi a v Evropě, svůj hollywoodský comeback zažil ve snímku Daughter of the Dragon z roku 1931.

Hayakawa navzdory svému zpočátku výraznému cizímu přízvuku zvládl i přechod na zvukový film. Kvůli rasovým předsudkům a protijaponským náladám v období světových válek byl ovšem odsouzen k rolím padouchů a zlosynů, kladné hrdinské role se nedočkal. Za vedlejší roli plukovníka Saitóa ve slavném snímku Most přes řeku Kwai z roku 1957 byl dokonce nominován na Oscara a na Zlatý globus.

Po smrti manželky dal v roce 1966 ve svých 77 letech filmovému průmyslu vale a v rodném Japonsku si splnil svůj sen z mládí: Stal se zen-buddhistickým mnichem. Zemřel v roce 1973 v 87 letech. To není špatný věk pro někoho, kdo se v osmnácti pokusil o rituální sebevraždu, aby smyl hanbu ze své rodiny poté, co jakožto adept na důstojníka vojenského námořnictva kvůli zranění neprošel testy fyzické zdatnosti.

Dodnes jej připomíná hvězda na hollywoodském Chodníku slávy a tři z jeho filmů (The Dragon Painter a již zmíněné The Cheat a Most přes řeku Kwai) byly zařazeny do Národního filmového registru Spojených států.

Předchozí článek

Co se stane, když všichni lidé na Zemi najednou vyskočí do vzduchu?

Následující článek

Co mají šachy společného s boxem?