Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 3°C Sněhové přeháňky

Proč si filmaři oblíbili zrovna Vasquezovy skály

Proč si filmaři oblíbili zrovna Vasquezovy skály
Vasquez Rocks - oblíbené natáčecí místo | zdroj: Wikipedie.cz

V Americe nezáleží na tom, kolik co stojí, ale kolik na tom ušetříte, praví jeden z Murphyho zákonů. Možná právě proto jsou skály nedaleko Los Angeles tak často vyhledávané filmaři.

Přírodní park Vasquez Rocks (Vasquezovy skály) v Los Angeles County má rozlohu necelých 380 hektarů a jmenuje se podle bandity Tiburcia Vásqueze, který se tu v roce 1874 skrýval. Měsíčně sem zavítají tisíce turistů a skály si zahrály už v bezpočtu hollywoodských filmů, televizních seriálů i hudebních klipů. Každoročně se zde odehrávají zhruba dvě stovky nejrůznějších focení či natáčení, což z Vasquezových skal činí komerčně nejvyužívanější hromadu kamení na světě.

Ve filmech už představovaly kdeco – od westernových skalisek přes Alpy, Saharu, Tibet, Grand Canyon až po mimozemské krajiny. První němý film se tu natáčel už v roce 1905. Ale co je na této formaci vlastně tak zajímavé, že filmaře ani turisty neodradí ani všudypřítomní chřestýši?

Ne že by bizarní skalní útvary nebyly fotogenické, ale významnou roli hraje blízkost Los Angeles - a především nízké poplatky. Kouzelná formule zní "Hollywood Studio Zone", což je oblast, jejíž střed je na West Beverly Boulevard a North La Cienega Boulevard. V okruhu třiceti mil od tohoto bodu totiž není třeba platit účinkujícím cestovní výdaje. Skalní formace se jen taktak ještě do této zóny vejde, díky čemuž se stala jednou z nejznámějších lokací filmového průmyslu.

Nejvíce ji asi proslavil Star Trek (skály v několika epizodách pokaždé představovaly jinou planetu, díky tomu se jim říká také "Kirkova skála"), ale točily se tu i filmy jako Austin Powers, Žhavé výstřely, Armáda temnot, Flintstoneovi, Planeta opic, Desatero přikázání nebo Vlkodlak v Londýně (z roku 1935). Skály si zahrály i ve spoustě seriálů, jako je třeba Lassie, Teorie velkého třesku, Bonanza, Přátelé, MacGyver, Příběhy ze záhrobí nebo To je vražda, napsala.

Byly předlohou i pro krajinu v animované Futuramě, klipy k písním tu natáčeli například Radiohead, Enrique Iglesias, Michael Jackson, Marilyn Manson, Rihanna nebo Tom Petty. Přírodní park se objevil i v počítačových hrách, v bezpočtu reklam (například v té s králíčkem na baterky) a fotilo se tu pro Playboy a mnohé další časopisy.

Zdroje:
Vlastní