Buď sněmovna nebo kraj, zavelel Babiš k hejtmanům. A narazil

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 11. 2017 15:40) - Aktuality autor: šar

Širší vedení hnutí ANO ve středu vyzvalo své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si stejně jako Jaroslava Pokorná Jermanová ze středních Čech vybrali, kterou z funkcí budou zastávat. Po jednání to oznámil předseda hnutí Andrej Babiš. Zároveň uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v menšinové vládě, kterou skládá.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák,zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

Babiš uvedl, že hledá odborníky mimo jiné na ministerstvo školství, průmyslu a obchodu a kultury. "Na obranu máme vícero možných tipů. Vedeme nějaké konzultace," řekl. Ministrem obrany už podle některých informací nemá být Martin Stropnický (ANO), jenž by mohl zamířit do čela ministerstva zahraničních věcí. "S panem Stropnickým se bavíme, není to ještě úplně jasné," podotkl Babiš. Stropnický byl mimo jiné velvyslancem v Portugalsku, Itálii a ve Vatikánu.

Ve vládě by měli zůstat další nynější ministři za ANO Richard Brabec, Dan Ťok, Robert Pelikán a Karla Šlechtová. V jejím případě údajně není úplně jasné, zda dál povede ministerstvo pro místní rozvoj.

Babiš uvedl, že nechce obsazovat pozici ministra pro legislativu a lidská práva, kterou nyní zastává Jan Chvojka (ČSSD). Problém je podle předsedy ANO ten, že v ministr musí stát ze zákona v čele legislativní rady vlády. "Asi to budeme chtít dát pod spravedlnost, tím bude o jednoho ministra méně," podotkl.

Menšinová vláda, která ale nyní nemá ve sněmovně většinovou podporu, připraví podle Babiše programové prohlášení s vyznačením pasáží, které budou zahrnovat programy jiných stran. Na tomto základě je bude chtít Babiš přesvědčit o podpoře kabinetu.

Výzva k tomu, aby se vzdali jedné funkce, míří na hejtmany Moravskoslezského, Karlovarského a Olomouckého kraje Ivo Vondráka, Janu Vildumetzovou a Ladislava Oklešťka. Jermanová se už v úterý rozhodla, že složí poslanecký mandát a zůstane jen hejtmankou. 

Okleštěk nemíní opustit funkci 

Ladislav Okleštěk se zatím funkcí vzdát nehodlá. 

"Výzvu vedení ANO beru na vědomí, budu o tom přemýšlet. Zůstává tady i to stanovisko, o kterém jsem mluvil dříve. Jde o preferenční hlasy, které jsem získal a výhodu provázanosti obou činností, to stále platí. Nicméně výzvu vnímám a beru na vědomí. Nebudu však nyní dělat žádné kroky," řekl Okleštěk. Poukázal i na to, že není dosud ustanovena vláda. "Uvidíme, co bude dál," dodal.

Podle něj jsou výhody při zastávání obou funkce obrovské. Poukázal na zkušenosti ze sněmovny, když potřebuje řešit věci přesahující rámec kraje, v parlamentu naopak může použít zkušenosti z kraje. "Je to kombinace, která mi usnadňuje práci," řekl po volbách hejtman.

Vondrák vyjednává

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák chce s vedením hnutí ANO ještě jednat o souběhu funkcí hejtmana a poslance. Pokud by se ale musel rozhodnout pro jednu z funkcí, vzdal by se poslaneckého mandátu. 

"Situace je taková, že já jsem od začátku jasně deklaroval, že jdu do těchto voleb se souběhem funkcí. Získal jsem poměrně velké množství preferenčních hlasů (pozn. - 15 592, nejvíce v kraji), takže já teď ještě budu chtít s naším výborem jednat, co je k tomuto rozhodnutí vedlo, protože si myslím, že efekt v té kumulaci funkcí je," řekl Vondrák.

Řekl, že musel-li by se přesto rozhodnout, dá přednost funkci hejtmana.

"Já nehodlám ten kraj, za který nesu zodpovědnost, nechat bezprizorní, čili jinými slovy řečeno - priorita absolutní je být hejtmanem. Pokud na tom budou takto trvat, tak mi nic jiného nezbude. Ale vnímám to do jisté míry jaksi, řekněme, jako porušení toho, co jsem sliboval v rámci voleb, že to chci spojit dohromady," řekl Vondrák.

ANO v Moravskoslezském kraji ve volbách vyhrálo se ziskem 35,42 procenta hlasů. Po Ústeckém kraji to byl druhý největší zisk mezi všemi kraji.

Tagy: Česko domácí hejtmani Parlamentní volby hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK