Jermanová se vzdala místa ve sněmovně. Není to kvůli Babišovi, tvrdí

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 31. 10. 2017 21:38) - Aktuality autor: šar

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) v úterý oznámila, že se vzdává poslaneckého mandátu, který získala v nedávných sněmovních volbách. Už krátce po volbách avizovala, že hejtmankou zůstane, protože kraj je pro ni prioritou. Zvažovala však možnost, že by zvládala obě funkce současně. Nakonec se rozhodla věnovat jen kraji, nechce prý sedět na dvou židlích.  

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová,zdroj: Profimedia.cz

Pokorná Jermanová se prý rozhodla po dlouhých debatách se svým okolím a reflektovala i názor vedení ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš ale na její rozhodování neměl vliv. "Předejdu té otázce, která bude následovat, jestli na mně pan Babiš klečel, či neklečel - neklečel," řekla. "Oznámila jsem mu to v sobotu smskou a žádala jsem ho, aby byla důvěrná," dodala.

Pokorná Jermanová připomněla veřejně prezentovaný cíl před volbami, kterým bylo dokončení volené funkce ve vedení kraje. "Po velmi vypjaté volební kampani a po změnách, které nás potkaly v koalici na kraji, jsem dospěla k rozhodnutí vzdát se svého poslaneckého mandátu," uvedla. Připomněla nedávné změny ve vedení hejtmanství, kde původní koalici ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů nahradila dvoubarevná krajská vláda ANO a ČSSD podporovaná KSČM.

"Chci, aby se pokračovalo intenzivněji, než to bylo za tento rok," řekla ČTK. I když Sněmovna není daleko od krajského úřadu, bude podle ní dobré, že bude na kraji stále k zastižení.

Zároveň prý dává možnost dalším kolegům z hnutí ANO, aby si vyzkoušeli, co práce ve sněmovně obnáší.

Křesla se místo ní ujme první náhradník Milan Pour, který potvrdil, že mandát přijímá. Zváží ještě, zda zůstane starostou Milovic na Nymbursku, nebo z této funkce odstoupí.

"Nejdříve to chci probrat s rodinou, potom v rámci koalice a ještě s dalšími lidmi," uvedl. Ve sněmovně by se rád zaměřil na bezpečnost a bude usilovat o ulehčení od administrativy, která podle něj stále více dopadá na starosty a komunální politiku. Pour řekl, že mu hejtmanka své rozhodnutí oznámila v pondělí. 

Pokorná Jermanová už dřív nevyloučila, že se mandátu poslankyně vzdá. Nevylučovala však ani možnost, že bude zastávat obě funkce. Poukazovala na to, že ve sněmovních volbách získala 14 553 preferenčních hlasů od lidí, kteří podle ní věděli, že zastává funkci v čele kraje, a byla by v dolní komoře jediným zástupcem za Benešovsko. To bylo důvodem, proč váhala.

"Můžete namítnout, že proto jste mě nekroužkovali. Za Středočeský kraj budou ve Sněmovně pracovat tři zastupitelé kraje, moji kolegové. Věřím, že si dohlédnu na to, aby náš kraj zastupovali co nejlépe. Samozřejmě zřídí také poslaneckou kancelář v Benešově," uvedla dnes v prohlášení.

Dodala, že by ráda posunula kraj v oblasti dopravní infrastruktury a ve zdravotnictví či reformovala školství. "Chtěla bych do kraje přivést více investorů a také více zahraničních turistů. Potřebuji ještě intenzivněji komunikovat se starosty našich středočeských obcí," uzavřela.

Tagy: Česko domácí Středočeský kraj hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK