Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Banksyho variaci na Moneta vydražili skoro za čtvrt miliardy

Banksyho variaci na Moneta vydražili skoro za čtvrt miliardy
Banksyho variace na Moneta se prodala za 226 milionů | zdroj: Profimedia

Olejomalba streetartového umělce Banksyho, která je variací na slavný obraz impresionisty Claudea Moneta, se během středeční aukce v Londýně prodala za 7,6 milionu liber (226 milionů korun). Podle aukční síně Sotheby's jde o druhou nejvyšší částku, za niž se kdy dílo tajemného britského tvůrce podařilo vydražit.

Odborníci původně odhadovali cenu Banksyho obrazu na tři až pět milionů liber (89 až 147 milionů korun), takže výsledek výrazně předčil očekávání. "Kladívko odkleplo poté, co se strhla bitva mezi pěti odhodlanými sběrateli, kteří během devíti minut konečnou cenu navýšili daleko za odhad," uvedla aukční síň.

Banksyho malba s názvem Show me the Monet (Ukaž mi Moneta) je jeho osobitou současnou verzí Monetova obrazu Jezírko s lekníny. Idylickou atmosféru vrcholného díla impresionismu ale narušují napůl potopené nákupní vozíky a dopravní kužel.

Před rokem se Banksyho obraz s názvem Devolved parliament (Přenesený parlament), na němž jsou zachyceni šimpanzi v zasedacím sále Dolní sněmovny britského parlamentu, prodal za 9,9 milionu liber (296 milionů Kč). To je dosud rekordní částka za dílo tohoto umělce.

Banksy, jehož graffiti se poprvé objevilo na zdech v Bristolu, patří mezi nejvýraznější současné výtvarníky. Zakládá si na anonymitě, jeho díla se ale v aukcích pravidelně prodávají za astronomické částky. Své výtvory kromě Británie zanechal například i na zdech ve Spojených státech nebo v palestinském Pásmu Gazy.

Zdroje: