Babiš před sněmovní komisí znovu arogantně: Je to pokračování politického boje!

AKTUALITA - Aktuality autor: luk

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš před sněmovní komisí k únikům z vyšetřovacích spisů opět popřel, že by někdy měl takzvaný živý policejní spis k dispozici. Obdobně se vyjádřil novinář jeho bývalého deníku Marek Přibil. Zatímco Přibil vypovídal před komisí dvě a půl hodiny, Babiš odcházel po necelé půlhodině. Podle předsedy komise Martina Plíška (TOP 09) předvedl bývalý ministr financí na rozdíl od ostatních svědků arogantní chování.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Babiš zopakoval, že pokládá komisi za pokračování politického boje. Vznikla na základě žádosti poslanců ČSSD a TOP 09, podnětem byla nahrávka, na níž figurují Babiš a Přibil. Vyplývá z ní, že Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle novináře pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu.

"Já jsem v životě žádný živý spis v ruce neměl, nikdy jsem do žádného spisu nenahlížel," prohlásil před komisí Babiš. Přibil po slyšení jen uvedl, že s Babišem žádné živé spisy neprobírali, a doufá v to, že to doložil. Dále jen uvedl, že nemá povinnost média informovat, a rychle opustil sněmovní budovu.

Z nahrávky zveřejněné začátkem května na anonymním twitterovém účtu Julius Šuman vyplývá, že Přibil předává Babišovi dokumenty, které podle novináře pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta týkající se vynášení informací z trestního spisu. Přibil uvádí, že údaje by poškodily ČSSD a ODS, a Babiš se s ním domlouvá na nejvhodnějším termínu zveřejnění. Babiš i Přibil se proti takové interpretaci zvukového záznamu ihned ohradili. Babiš v reakci uvedl, že se stal obětí cílené provokace. Přibil mluvil o dezinformaci dané vytržením nahrávek z kontextu a jejich sestříháním.

Předseda hnutí ANO také řekl, že kvůli nahrávce zveřejněné na anonymním twitterovém účtu Julius Šuman podal začátkem května trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z porušení cizích práv. "Mám důvodné podezření, že jsem již delší dobu sledován a odposloucháván," řekl.

Babiš jen prezentoval své politické postoje

Zatímco Babiš tvrdí, že odpověděl na všechny otázky členů komise, Plíšek vnímá jeho slyšení jinak. Očekával, že Babiš bude věcný. "Ale ukázalo se, že chtěl pouze odprezentovat své politické postoje. Odmítl se s námi bavit o tom, že by komunikoval s redaktorem Přibilem. A o obsahu těchto schůzek nám neřekl také vůbec nic," řekl Plíšek. Babiš podle něho jen opakoval fráze, které používá v mediálních vystoupeních.

Přibilova výpověď podle předsedy komise posílila mínění, že někteří novináři mají nadstandardní vztahy s určitými vyšetřovateli nebo státními zástupci. Přibil podle Plíška odkazoval na kontakty s konkrétními policisty a uvedl, že na první schůzku s Babišem ho poslal manažer mediální skupiny MAFRA František Nachtigall a další se uskutečnily z Přibilovy iniciativy. Nachtigall bude nově mezi lidmi, které chce komise pozvat.

Komise rovněž stanovila okruh případů, pro které bude chtít zbavit svědky mlčenlivosti. Vedle kauzy Beretta jde podle Plíška také třeba o korupční případ v Olomouckém kraji Vidkun, o dotační kauzu na ministerstvu školství a o případy kolem bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a bývalé šéfky jeho kanceláře Jany Nagyové, nyní Nečasové. Před komisi by měl dorazit v této souvislosti i někdejší ředitel zaniklého protimafiánského policejního útvaru Robert Šlachta.

Komise si na některou z dalších schůzí pozve i premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) kvůli nakládání se spisem v případu těžební společnosti OKD. Podnět dal člen komise za ANO, místopředseda Sněmovny Radek Vondráček. Poukazuje na e-mail někdejšího šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla Sobotkovi, v němž údajně píše, že nahlížel do spisu v kauze OKD.

Další schůze za týden

Prvotní okruh svědků komise stanovila už dřív. Patří k nim například někteří ministři a špičky policie a státního zastupitelství. Další schůze komise se uskuteční příští úterý. Koho budou členové vyslýchat, zatím není známo. Na dnešní slyšení dorazili také představitelé České advokátní komory a Unie obhájců. Prakticky vyloučili to, že úniky by mohly být od advokátů. Poukazují na to, že zveřejňované informace ze spisů jdou v drtivé většině proti jejich klientům, tedy stíhaným lidem. 

Tagy: Česko domácí Mafra hnutí Ano česká politika česká média média a internet

Zdroje: ČTK