Dnes je pátek 27. listopadu 2020., Svátek má Xenie
Počasí dnes -1°C Skoro zataženo

Stolní fotbálek je oblíbenou zábavou už od roku 1901!

Stolní fotbálek je oblíbenou zábavou už od roku 1901!
Stolní fotbálek | zdroj: ThinkStock

Také si s chutí ve vaší oblíbené hospůdce zahrajete s kamarády stolní fotbálek? Tato vyhledávaná kratochvíle má svou dlouholetou tradici a pochází z USA, kde byl první fotbálek patentovaný už na začátku 20. století. 

Stolní fotbálek je také znám pod názvem kalčo, naši slovenští sousedé mu říkají kalčeto.

Za vynálezem této zábavy stojí Lucien Rosengart (1880-1976). Ve "fotbálkovém" průmyslu zazářila švýcarská firma Kicker. Díky této společnosti se fotbálek dostal do okolních zemí, zejména do Německa a Belgie. Právě v Belgii byla v 50. letech založena i liga. Dnes existuje dokonce Evropská unie stolního fotbalu. U nás se mohou registrovat aktivní hráči od roku 1998 do České foosbalové organizace, která je součástí Mezinárodní fotbálkové asociace (ITSF).

V roce 1999, přesně 22. dubna, se vůbec poprvé na našem území konalo mistrovství ČR ve stolním fotbálku. Ve fotbálku se můžete setkat s různými druhy střel jako např. Pull shot (stahovačka) a Push shot (odtahovačka), Pin shot (někdy také Front-pin) a Snake. V zahraničí se fotbálku věnují profesionálové, v našich poměrech je zatím představa uživit se hraním fotbálku zatím jen zbožným snem jeho příznivců. Uvidíme, zda se toho také jednou dočkáme.

Zdroje:

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,160 26,240
USD 21,890 22,010
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma