Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -1°C Polojasno

Takový bordel: Zjišťovali jsme Rusnokovy šance u VV a Peake. Budete se divit

Takový bordel: Zjišťovali jsme Rusnokovy šance u VV a Peake. Budete se divit
Jiří Rusnok | zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Misky vah o důvěře vládě Jiřího Rusnoka se po spekulacích, že by ji mohli podpořit někteří poslanci z okruhu Karolíny Peake, už začaly naklánět v její prospěch. Aktuálně si ale mohou zase mnout ruce spokojeností odpůrci Rusnokova kabinetu, protože poslanec VV Josef Novotný prohlásil, že ho nepodpoří. A na pochybách je i další člen tohoto klubu Otto Chaloupka.

Ukočírovat poslance, kteří se hlásí ve sněmovně k nějakému uskupení, aby hlasovali jednotně s jeho většinovým názorem, se ukazuje čím dál víc jako nadlidský úkol. Platí to i pro blížící se hlasování o důvěře pro vládu Jiřího Rusnoka. Kompaktní určitě zůstanou TOP 09 a KSČM, menší či větší otazníky se objevují nad ČSSD a ODS. A ohromná nejistota panuje nad tím, jak budou hlasovat lidé z okruhu Karolíny Peake hlásící se k LIDEM a také poslanecký klub Věcí veřejných.

Nejprve dostala trhlinu ona často zmiňovaná stojedničková jednota. „Jsem nezávislým nezařazeným poslancem bez povinnosti k žádnému klubu, tak se nebudu zapojovat do žádné žabomyší války mezi ODS a TOP 09 na straně jedné a panem premiérem Rusnokem na straně druhé. Pro mě je důležitá věcná otázka politiky, zde tedy konkrétně programové prohlášení vlády a do jaké míry se bude shodovat s tím, co jsem sliboval voličům a na základě čeho jsem byl zvolen. Podle toho se zachovám,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz poslanec Martin Vacek.

Z laškování Skokana vydedukovala ČT možnou podporu Němcové

Poté, co se objevily spekulace, že by nemusel zůstat z peakovců osamocen a někteří poslanci ODS nemusí na hlasování dorazit, přišel výkyv na druhé straně. Česká televize odvysílala reportáž, v níž zaznělo, že poslanec Věcí veřejných Josef Novotný nemíní dát důvěru kabinetu Jiřího Rusnoka a naopak je ochoten podpořit případnou vládu Miroslavy Němcové, stejně jako to, že i další poslanec VV Petr Skokan zvedne ruku pro její vládu, pokud bude bez Miroslava Kalouska, exministra financí.

Zdroje: