Zdravotní sestry už nemusí na vysokou. Naláká to do nemocnic nové síly?

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Zdravotní sestry už se zřejmě obejdou bez vysokoškolského vzdělání. Bude jim stačit střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změnu předpokládá novela zákona o nelékařských povoláních, kterou dnes schválila Sněmovna. 

Zdravotní sestry už nemusí absolvovat vysokou školu, budou mít i snazší návrat do praxe

Zdravotní sestry už nemusí absolvovat vysokou školu, budou mít i snazší návrat do praxe,zdroj: Profimedia.cz

Změna ve vzdělávání sester by měla nastat od září. Týká se zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Předloha by měla podle důvodové zprávy stabilizovat a zkvalitnit systém kvalifikačního vzdělávání zejména ošetřovatelských profesí všeobecné, dětské a praktické sestry. Podle ministra Miloslava Ludvíka z ČSSD by díky změně mohl vzrůst počet všeobecných a dětských sester, kterých je nedostatek. K cílům normy patří i snazší návrat lidí, kteří byli dlouhodoběji mimo obor, zpět do zdravotnictví.

Pro předlohu hlasovalo 140 ze 157 přítomných poslanců. Proti byl jeden. Normu ještě musejí posoudit senátoři a podepsat prezident.

Poslanci vyškrtli arteterapii 

Uzákonění rozsahu vzdělání pro poskytovatele čínské medicíny prosadil předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula z hnutí ANO. Poukazuje na to, že v současnosti jejich vzdělání a rozsah a kvalitu nabízené péče není možné nijak ověřit.

Podobně se do normy dostali podle požadavku jeho spolustraníka Davida Kasala behaviorální analytici, jejich asistenti a technici. Obor souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra.

Vládní znění novely naopak škrtá ze zákona arteterapii. Jitka Chalánková z TOP 09 ani Marek Benda z ODS neuspěli s pozměňovacími návrhy na zachování podmínek odborné způsobilosti pro její poskytování. Ministerstvo zdravotnictví ve zdůvodnění vypuštění arteterapie mimo jiné uvedlo, že od doby, co byla profese do zákona zakotvena, nezískal způsobilost k výkonu tohoto povolání ani jeden arteterapeut.

Na návrh zdravotnického výboru se mají zpřísnit podmínky pro nastupující zdravotnické záchranáře. Před nástupem do výjezdní skupiny by museli absolvovat roční praxi na anesteziologicko-resuscitačním úseku, na úseku intenzivní péče nebo úseku akutního příjmu. Podle dalšího schváleného návrhu by se porodní asistentky nesměly starat o kojence, tedy o děti od 29. dne po narození. Poslanci poukazují na to, že se jedná o práci pro dětské sestry.

Vládní norma taky zruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Zanikne rovněž kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání a podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo zdravotnictví novela zákona české zdravotnictví vzdělání a výchova

Zdroje: ČTK