Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Komentář: Když léčí internetoví šarlatáni, nemocní utrácejí a umírají

Komentář: Když léčí internetoví šarlatáni, nemocní utrácejí a umírají
Cizokrajné bylinky a víra nejsou proti rakovině příliš účinné. Nemocné to ale neodrazuje upřednostnit takový typ léčby před moderní medicínou. Ilustrační snímek | zdroj: ThinkStock

Léčí pomocí nejmodernější technologie, ale moderní medicína to není. Chovají se jako experti, ale lékaři to nejsou. Internetoví šarlatáni nabízejí léčbu všeho, od alergie po nejtěžší formy rakoviny. Výsledkem je často zbytečná smrt lidí, kterým by klasická medicína mohla pomoci. Nemocní ale čím dál raději důvěřují i těm nejšílenějším radám na internetu.

Když onemocněla jeho matka rakovinou, založil jí její syn stránky Vyléčím se z rakoviny. Na první pohled povzbudivé gesto bylo ve skutečnosti experimentem. Nemocnou matku přesvědčoval, aby podstupovala alternativní léčbu. Žena nakonec na rakovinu zemřela.

Nápady jejího syna jako vynechání terapie nebo hektolitry ovocných šťáv nepomohly. Muž je přitom přesvědčen, že si jeho matka mohla za nemoc sama a zemřela proto, že nevěřila jemu a jeho metodám. Pravda, nikdo nemůže vyloučit, že by nezemřela i při dodržování postupu konzervativní léčby.

Zajímavé byly ale pozitivní ohlasy, které vyvolaly jeho stránky připomínající reality show boje s rakovinou. Řada lidí ho podporovala. Nebo přesněji ani ne tolik jeho, či jeho matku, ale především jeho boj s moderní medicínou. Z některých příspěvků odpůrců tradičního zdravotního systému jde doslova mráz po zádech.

"Dobrý den všem, sleduji tuto stránku již od začátku a mamince moc a moc fandím. My jsme bohužel náš boj s bráškou (27 let) prohráli, ale stále věřím spíše alternativě nežli chemo a doktorům. Píšu na váš profil z toho důvodu, že nám zbylo 66 ampulí B17 (Amigdalina) - dovoz Cytopharma Mexico a také ampule céčka. Obojí je k nitrožilnímu užití. Datum expirace je až příští rok. Snad to někomu pomůže. U nás už bylo příliš pozdě díky tomu, že měl bráška za sebou příliš mnoho zásahů a chemoterapií," píše jedna z přispěvatelek.

Podobných příběhů koluje internetem hodně. Jen u nás existuje přes 100 tisíc stránek věnovaných rakovině. Pouhých šest procent z nich bylo lékařsky relevantních, jak zjistil výzkum společnosti C4P, která se zabývá dodržováním léčby pro pacienty. Všechny ostatní se přiklánějí k alternativní léčbě.

Šílenostem se meze nekladou

Zatímco lékaři studují šest let na vysoké škole a následně absolvují stejně dlouhou atestaci, internet oplývá samozvanými odborníky a zaručenými návody, "stoprocentně účinnými" léčbami a nabídkou potravinových doplňků bez klinického testování.

Neznamená to, že zázračné uzdravení slibují jen osoby nepomazané medicínským vzděláním. Například Mudr. Eva Augustinová nabízí zajímavou léčbu dětí postižených autismem, epilepsií, nebo mozkovou obrnou - dvoutýdenní léčebnou kúru v Egyptě a speciální bezlepkovou dietu GFCF. Na zázračnou léčbu stačí rodičům sehnat 50 tisíc korun.

Doktorka, která slibuje částečné zlepšení a lepší reakce malých autistů, neváhá tvrdit, že člověk má ve své DNA zapsáno 120 let života. A degenerace typu autismu lze odstranit poctivou detoxikací organismu. Právě různé detoxikační programy, které vycházejí ze zdánlivě logických souvislostí, kralují všem radám, jak porazit zákeřné choroby.

I když je například oleandr prudce jedovatý, po správné úpravě si z něj může kdokoli doma vyrobit nejen lék na rakovinu, ale i AIDS, hepatitidu typu C, nebo epilepsii. Pampelišky jsou zase údajně schopné zastavit růst rakovinových buněk - určitě účinněji, než doktory doporučovaná chemoterapie. Podle stránek nabízející alternativní léčbu totiž chemoterapie rakovinu naopak způsobuje.

Kdo skutečně vydělává

Paradoxní na internetovém šarlatánství je neustálé obviňování lékařů z podvádění pacientů, úplatků od farmaceutických firem a omezování pacientovy svobody. Všechny tyto věci ale naopak dokonale vystihují svět online alternativní léčby.

Lékaři jsou pod takovou kontrolou a dozorem, že během léčby nemůžou svévolně lhát pacientům, nebo dělat cokoli proti jejich dobru. Když se nad tím člověk zamyslí, nedává smysl, proč by nechtěli pacienta zachránit. Na rozdíl od internetových expertů nesou za svou práci zodpovědnost.

Další oblíbená představa popisuje svět zdravotnictví jako prodlouženou ruku kapitalismu, která bohatne na lidském zdraví.

Nikdo netvrdí, že farmaceutický průmysl negeneruje miliardové zisky, na druhou stranu nejvíc peněz má z prodeje nadbytečných potravinových doplňků. Přesně takových, jaké nabízejí stránky věnované boji za alternativní "přirozenou" medicínu. Je libo výtažek z Reishi, nebo produkt z Cordydepsu? Za cizokrajně znějícími názvy se skrývají v lepším případě obyčejné byliny. Ale zatraceně drahé.

Za růst popularity alternativní medicíny v Česku (i jinde na Západě) si ovšem možná lékaři mohou sami. Úspěch léčby se z poloviny skrývá v komunikaci a dobrém přístupu k pacientovi.

Na druhou stranu u rakovinového nádoru nestačí, jak doporučují některé stránky - "hýčkat svůj nádor a mít ho rád". Když pětina respondentů v nedávné anketě prozradila, že věří nejvíc bylinkám, je jasné, že lékaře čeká ještě hodně práce. Stejně jako pacienty, kteří mají větší strach z doktora, než z podezřelé léčby z internetu za tisíce korun. 

Zdroje:
Vlastní