Záhada konce šéfky pozemkového úřadu: Bude audit, Babiš 'naznačuje'

- Aktuality autor: šar

Ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) ve středu nařídil audit Státního pozemkového úřadu (SPÚ), aby získal reálný obraz o fungování úřaduÚřad ještě oficiální informaci ministerstva nemá, jeho nařízení bude respektovat, reagovala mluvčí úřadu. Milek ve středu zároveň odmítl vyjádření ředitelky Svatavy Maradové o politické motivaci její rezignace. 

Ministr zemědělství v demisi Jiří Mílek

Ministr zemědělství v demisi Jiří Mílek,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Maradová oznámila v úterý, že na svou funkci rezignuje. Uvolnění pozice podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády. Ministerstvo zemědělství dnes v tiskové zprávě uvedlo, že její žádost o uvolnění z funkce zatím neobdrželo.

"Státní pozemkový úřad je apolitický úřad, jeho obsazení není součástí žádných vyjednávání. Myslím, že paní ředitelka svou pozici v této souvislosti přeceňuje," uvedl ministr. "Sama nejlépe ví, že naše debata o jejím výkonu funkce se týkala výhradně jejího profesního působení," dodal.

Milek se s ředitelkou setkal stejně jako s dalšími řediteli podřízených organizací. Informoval je o prioritě vlády zabezpečit "maximálně funkční a efektivní úřady s transparentním hospodařením".

V souvislosti s tím je také upozornil, že bude postupně v jednotlivých organizacích právě tyto oblasti prověřovat, stejně byla informována i ředitelka SPÚ, uvedlo ministerstvo. Maradovou zároveň požádal o vysvětlení některých skutečností, vyplývajících z podnětů, které obdržel.

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ve středu naznačil, že za koncem Maradové může být financování úřadu. "Doufejme, že to financování bylo v pořádku, já mám značné signály, že nebylo," řekl premiér novinářům. Milek ráno řekl, že vnitřním auditem úřad prošel naposled v roce 2015. Nynější audit by se měl zaměřit na hospodaření úřadu.

"Je to jediný způsob, jak získat reálný obraz o fungování SPÚ a v době, kdy se paní ředitelka staví do role politické oběti, to považuji za nevyhnutelné," vysvětlil Milek.

"V této chvíli nemáme oficiální informaci ze strany ministerstva zemědělství o plánovaném auditu. Případné nařízení auditu je v kompetenci pana ministra a my jeho rozhodnutí budeme respektovat," sdělila v reakci mluvčí SPÚ Monika Machtová.

Státní pozemkový úřad spravuje a prodává státní zemědělský majetek, stará se o pozemkové úpravy a řeší restituční žádosti. Sedmačtyřicetiletá Maradová vedla úřad od poloviny června 2014.

Tagy: Česko audit rezignace domácí ministerstvo zemědělství hnutí Ano česká politika

Zdroje: ČTK