Poslanci grilují Babiše za vládní čistky. Jen topte a sviťte, radí Fiala

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 9. 3. 2018 13:43) - Zprávy autor: von

Poslanecká sněmovna se dnes zabývá personální politikou nynější menšinové vlády v demisi. Podle předsedy ODS Petra Fialy se má vláda Andreje Babiše chovat zdrženlivě, protože jde o otázku dobrých mravů. Právo na politické čistky přisuzuje této vládě až důvěra Sněmovny s hlasy radikální levice a extrémistů, tvrdí šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Babiš v reakci na kritiku vládní kroky obhajuje jako výměnu špatných hospodyň.

Premiér Andrej Babiš s ministry Martinem Stropnickým a Richardem Brabcem

Premiér Andrej Babiš s ministry Martinem Stropnickým a Richardem Brabcem,zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Fiala za svolavatele mimořádné schůze dolní komory k personální politice Babišovy vlády uvedl, že ODS chce připravit usnesení, které by do budoucna zabránilo kabinetu bez důvěry provádět personální změny.

Babiš před tím uvedl, že vláda žádné politické čistky nedělá a že ji ústava v pravomocích nijak neomezuje. "Uznávám, že vláda bez důvěry nemá dělat nevratné kroky, ale my neděláme nevratné kroky. Ty kroky, které my děláme, jsou všechny vratné," uvedl Babiš. Podle něj vláda vypisuje výběrová řízení a ANO nemá straníky, kteří se "klepou na post někde na poště nebo kde". Mezi odvolané představitele institucí patří ředitel České pošty Martin Elkán.

Premiér odmítl tvrzení Jana Bartoška (KDU-ČSL), že by se kabinet choval jako dočasný nájemník bytu, který v něm vybourá příčky a rozbije kuchyňskou linku. "My jenom měníme hospodyně, které špatně řídily ty domácnosti a špatně uklízely. My nic nebouráme. Takže jsme vyměnili nějaké hospodyně. My jsme o tom byli přesvědčeni, že ti lidi tam nemají co hledat, už předtím než jsme byli ve vládě," řekl předseda vlády.

Fiala se zastal Sobotky

Za stupiditu a pitomost označil informaci, že by si jeho vláda zjišťovala členství úředníků v ČSSD, aby tak přiměla sociální demokraty k podílu na vládě. Babiš řekl, že nechal pouze zpracovat tabulku nárůstu počtu úředníků v jednotlivých resortech podle stran bývalé vládní koalice.

Fiala kontroval, že ústava vůbec nepředpokládá, že by někoho napadlo, že je kabinet v demisi plnohodnotný. Vláda v demisi má existovat podle něho co nejkratší dobu a vše má směřovat k tomu, aby fungovala vláda s důvěrou.

Předseda ODS navíc soudí, že nynější vláda v demisi není běžnou vládou bez důvěry poslanců. "Nejste premiérem, který vedl jednání, aby sestavil koalici," řekl Babišovi. Kabinet podle něho vznikl především na základě "ústavní svévole" prezidenta Miloše Zemana s cílem, aby co nejdříve skončila předchozí vláda v demisi Bohuslava Sobotky.

Ministři odmítají termín "čistka"

"Vláda bez důvěry odvolává někoho pro ztrátu důvěry. Vždyť je to protimluv," uvedl Farský k tomu, jak někteří členové kabinetu zdůvodňovali personální změny na svých úřadech.

Například ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová (ANO) uvedla, že odvolání čtyř náměstků nebylo čistkou, ale snahou zefektivnit činnost ministerstva. Podobně svůj postup hájili ministryně financí Alena Schillerová nebo ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Ministr zahraničí Martin Stropnický odmítl, že by odvolání jeho dvou náměstků bylo nějakou masivní výměnou. Ministr kultury Ilja Šmíd zdůraznil, že každý ministr, i ten v demisi, má svou odpovědnost. "Pobírám plat a mám za ten plat sedět ve své kanceláři a mávat na své příspěvkové organizace? A mám mávat na své podřízené, dělejte si vlastně, co chcete?," tázal se. Své kroky hájili i další ministři.

"Chápu, že jste nedočkaví," uvedl k členům vlády Bělobrádek. Zdůraznil ale, že vláda, která nemá důvěru Sněmovny, nemá dělat všechno to, co vláda s důvěrou dolní komory. Měla by podle předsedy KDU-ČSL dodržovat i nepsané zvyklosti podobné těm, že se "nesmrká do rukávu a nechodí na záchod na veřejných místech."

Bělobrádek nynější vládě vytkl, že systemizaci využívá k tomu, aby vyhodila lidi pro osobní spory nebo pro jejich kontakt s nějakou politickou stranou. Jako příklad uvedl postup ministra zemědělství Jiřího Milka (za ANO), který v den nástupu do funkce rozhodl o zrušení sekce ekonomiky a informačních technologií v čele s náměstkem Zdeňkem Adamcem, který podle Bělobrádka ušetřil státu 900 milionů korun.

Kalousek mluvil o exkrementech

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že premiér pravicové opozici vyčetl její kritiku personálních opatření v podstatě slovy: "Proč nám vyčítáte naše exkrementy, když už bylo nakaděno před námi". Kalousek se pozastavil nad snahou Babiše odstavit šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michala Murína. Důvodem prý je snaha dostat GIBS pod vliv ANO.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka avizoval, že sociální demokraté předloží novelu služebního zákona, která by podle něho zabránila účelovým změnám systemizace služebních míst na základě politického trička. Šéf Pirátů Ivan Bartoš zpochybnil výběrová řízení na vedoucí pozice, které jednobarevná vláda vypsala. Neexistuje podle něho záruka správného výběru kandidátů.

Tagy: ČSSD ODS Česko domácí KSČM KDU-ČSL hnutí Ano česká vláda česká politika Poslanecká sněmovna ČR Starostové a nezávislí STAN Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK