Volební průšvih vaz Filipovi nezlámal, v čele KSČM zůstává

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Výkonný výbor KSČM nevyzval předsedu Vojtěcha Filipa, aby kvůli výsledkům strany v posledních volbách rezignoval. Filip to řekl novinářům po pátečním jednání výboru, odmítl i možnost mimořádného sjezdu strany. Ani na sobotním ústředním výboru strany nehodlá žádat spolustraníky o důvěru, jak to má v úmyslu vicepremiér a šéf ČSSD Jan Hamáček na souběžném zasedání sociálních demokratů

Vojtěch Filip v čele KSČM zůstává

Vojtěch Filip v čele KSČM zůstává,zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

"Žádná taková, řekl bych výzva, tam nepadla, naopak," uvedl Filip k hlasům volajícím po jeho odchodu z čela strany. K dřívějším vyzyvatelům patřil například Filipův kritik a bývalý místopředseda komunistů Josef Skála, který nedávno oznámil vznik platformy Restart. Výkonný výbor její existenci i aktivity podle předsedy strany jednoznačně odmítl.

"Vyslovujeme zásadní nesouhlas s činností takzvané platformy Restart, která postupuje v přímém rozporu se stanovami KSČM a která KSČM poškozuje," prohlásil Filip. Vyvození důsledků vůči stoupencům platformy bude podle něj věcí základních organizací nebo okresních výborů strany, které mohou postupovat podle stanov. Výbor se podle něj usnesl, že k vnitrostranické diskusi mají být využívány zásadně stranické orgány a organizace, zveřejňovány by měly být až jejich výstupy.

Odpovědnost za to, že KSČM letos ztratila zastoupení v Senátu a 1200 míst na radnicích, má podle výboru každý funkcionář strany včetně předsedy a místopředsedů, uvedl Filip. "A my se té odpovědnosti nijak nezříkáme," řekl předseda komunistů. Proti stanovám strany ale byla podle něho výzva z Plzeňského kraje, aby odstupoval někdo z jiného regionu kvůli špatnému výsledku.

Filip je přesvědčen o tom, že ústřední výbor v sobotu neschválí očekávané návrhy na odvolání současného vedení strany ani svolání mimořádného sjezdu. "Nejsme strana, která by se rozhodovala na základě emocí," uvedl Filip. Možnost, že by měl požádat o důvěru, výbor podle předsedy strany neprojednával, jeho jednotlivými členy to bylo naopak odmítnuto. "Výkonný výbor žádnou rezignaci nepodává, ani to kraje pro své členy (výboru) nepožadují," řekl Filip. Na sobotním jednání budou ale přítomni i zástupci nižších než krajských úrovní a jednání se očekává bouřlivější

Řádný sjezd KSČM se uskuteční za půldruhého roku, na jaře 2020. Komunisté do té doby chtějí připravit změnu organizační struktury strany, aby byla flexibilnější, a svůj krátkodobý i dlouhodobý program, a projednat tyto dokumenty s členskou základnou, která má 37 tisíc členů.

Tagy: Senát ČR Česko domácí KSČM komunální volby senátní volby česká politika

Zdroje: ČTK