Ze stran bodovali lidovci. Piráti jsou 'skokani' voleb

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

V letošních obecních volbách z tradičních stran nejvíce bodovali lidovci, přestože ztratili více než tři stovky mandátů. Druhé bylo hnutí Starostové a nezávislí a třetí pak ODS. Naopak krachem dopadly volby do většiny zastupitelstev pro ČSSD, KSČM, ale i TOP 09. O velkém úspěchu mohou hovořit i Piráti, kteří v Praze dokonce skončili druzí. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš může být spokojený

Předseda Pirátů Ivan Bartoš může být spokojený,zdroj: Profimedia.cz

Tradičně volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o zhruba 3000 zastupitelských křesel víc než v roce 2014.

K obecním volbám podle konečných výsledků, které dnes zveřejnil Český statistický úřad na volebním webu, přišlo 47,34 procenta voličů. Je to asi o tři procentní body více než před čtyřmi lety.

Lidovci získali mezi stranami prvenství navzdory tomu, že přišli v zastupitelstvech o 350 křesel. Obsadili jich letos 3645. Výrazný propad postihl ČSSD, která přišla skoro o polovinu zastupitelů. Obdobně dopadla i TOP 09. KSČM dokázala obhájit jen přibližně tři pětiny mandátů z roku 2014.

Hnutí STAN si polepšilo od minulých voleb o 400 mandátů, ODS o 200 a hnutí ANO o 75 křesel. Piráti by bylo možné nazvat skokany voleb, počet jejich zastupitelů je dvanáctinásobný.

Hnutí SPD Tomia Okamury si při své letošní komunální premiéře vedlo lépe než minule jeho podobně zaměřené hnutí Úsvit, které se loni přeměnilo na spolek.

Vládní hnutí ovládlo hlavně velká města. Vyhrálo v 17 z 27 statutárních měst, z toho v 11 ze 13 krajských. Neobhájilo ale vítězství v Praze, o něž stál předseda ANO a premiér Andrej Babiš. V Praze vyhrála ODS, hnutí skončilo až na pátém místě.

Tagy: Česko domácí komunální volby česká politika komunální politika

Zdroje: ČTK