Dnes je neděle 26. března 2023., Svátek má Emanuel
Počasí dnes 12°C Dešťové přeháňky

Velký jako Mao. Si zvolen prezidentem, potřetí a možná na doživotí

Velký jako Mao. Si zvolen prezidentem, potřetí a možná na doživotí
Zase já? Opravdu? Jako kdyby se Si Ťin-pching divil. | zdroj: Profimedia

Čínský parlament zvolil v pátek prezidentem země Si Ťin-pchinga. Jednomyslně a na třetí volební období.

Agentura AP píše, že devětašedesátiletý politik u moci zůstane nejspíš doživotně. Agentura Reuters ho označuje za nejmocnějšího vůdce asijské velmoci od zakladatele komunistické Číny Mao Ce-tunga.

Si Ťin-pching je prezidentem 1,4miliardové země od března 2013 a v čele Komunistické strany Číny stojí dokonce od listopadu 2012. Podle dříve platných pravidel by letos v úřadu hlavy státu musel skončit, parlament ale v roce 2018 z ústavy vyškrtl klauzuli omezující výkon funkce na dva po sobě jdoucí období.

Si tedy může teoreticky vládnout neomezeně dlouho.

Už loni v říjnu si zajistil třetí pětileté funkční období jako generální tajemník komunistické strany a v pátek k tomu znovu přidal i prezidentský úřad, když se pro něj podle AP vyslovilo 2952 delegátů a žádný nebyl proti.

Parlament Sia zvolil také za vrchního velitele Čínské lidové osvobozenecké armády.

Letošní týdenní zasedání parlamentu se uskutečnilo v problematické době pro Čínu i Sia, který po protivládních protestech v prosinci po třech letech náhle ukončil přísná opatření proti šíření koronaviru. Tento obrat si vyžádal množství obětí.

Politika nulové tolerance, která držela miliony lidí doma, předtím frustrovala řadu obyvatel a zároveň brzdila čínskou ekonomiku. Růst čínského hrubého domácího produktu v roce 2022 meziročně zpomalil na tři procenta.

Zdroje: