Dnes je čtvrtek 2. února 2023., Svátek má Nela
Počasí dnes 3°C Smíšené přeháňky

Čína loni zaznamenala rekordní obchodní přebytek

Čína loni zaznamenala rekordní obchodní přebytek
Přístav v Lien-jün-kang - ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Čína v roce 2022 díky růstu vývozu zaznamenala rekordní obchodní přebytek 877,6 miliardy dolarů (19,5 bilionu Kč). Rekordní byl loni také čínský obchod s Ruskem, který činil 1,28 bilionu jüanů (4,2 bilionu Kč).

Vývoz z Číny se zvýšil i navzdory slabší poptávce z Evropské unie a Spojených států a pandemickým omezením, které dočasně uzavřely Šanghaj a další průmyslová centra.

Vývoz meziročně vzrostl o sedm procent na 3,6 bilionu dolarů. To je zpomalení oproti prudkému nárůstu v předchozím roce o 29,9 procenta. Dovoz stoupl o 1,1 procenta na 2,7 bilionu dolarů, a zpomalil tak z růstu o 30,1 procenta v předchozím roce - na vině byla slábnoucí ekonomika i slábnoucí spotřebitelské výdaje.

Přebytek čínské globální obchodní bilance vzrostl o 29,7 procenta oproti rekordu zaznamenanému v roce 2021. Už ten byl největší, jaký kdy jakákoli ekonomika zaznamenala.

Poslední tři měsíce loňského roku ale vývoz klesal. V prosinci se meziročně snížil v přepočtu na dolary o 9,9 procenta. Prosincový dovoz byl pak nižší o 7,5 procenta. Zahraniční obchod jako celek tak zaznamenal pokles o 8,9 procenta.

Pokles čínského zahraničního obchodu zvýraznil rizika pro hospodářské oživení země v letošním roce. Dovoz by podle analytiků nicméně mohla v příštích měsících posílit domácí poptávka. Tu dlouho zadržovala opatření spojená s politiku nulového covidu, která byla v prosinci zrušena. Vývoz bude podle očekávání pod tlakem, protože globální ekonomika balancuje na pokraji recese.

„Slabý růst exportu podtrhuje důležitost posílení domácí poptávky jako klíčového hybatele ekonomiky v roce 2023,“ řekl hlavní ekonom společnosti Pinpoint Asset Management Č'-wej Čang. Trhy podle něj očekávají, že Peking oznámí více opatření na podporu spotřeby. „Export z Číny se pravděpodobně do poloviny roku sníží,“ uvedl tento týden analytik Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics. 

Čínský vývoz do Ruska a dovoz z Ruska v roce 2022 představoval tři procenta celkového čínského obchodu, řekl na tiskové konferenci mluvčí Generální správy cel. Dodávky čínského zboží do Ruska rostly šest měsíců po sobě.

Podle analýzy agentury Reuters založené na údajích z průmyslových zdrojů Rusko v roce 2022 více než zdvojnásobilo svůj železniční vývoz zkapalněného ropného plynu do Číny. Moskva se tak snaží o diverzifikaci vývozu energie.

Čínský dovoz ruského zemního plynu prostřednictvím plynovodu Síla Sibiře se podle hlavního ruského producenta Gazpromu měl v roce 2022 zvýšit nejméně o 50 procent. Čínský dovoz ruské ropy vzrostl za prvních 11 měsíců meziročně o deset procent na téměř 80 milionů tun.

Přes hranice Číny se od jejich otevření uskuteční téměř půl milionu cest denně

Přes hranice Číny se od jejich otevření po třech letech pandemie covidu-19 denně uskuteční téměř půl milionu cest, o 26 procent více než před pandemií. Ve srovnání s obdobím před 8. lednem, kdy se zmírnila omezení pro cestování, je to nárůst o 49 procent. Počet lidí, kteří míří do Číny, mírně převažuje nad těmi, kteří zemi opouštějí. Údaje dnes zveřejnily čínské úřady.

Od 8. do 12. ledna se denně uskutečnilo v průměru 250 000 cest do Číny, opačným směrem jich bylo zhruba 240 000 denně. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 je to nárůst o 26 procent.

Čína loni v prosinci po vlně protestů náhle zrušila politiku nulového covidu, kterou charakterizovaly dlouhé uzávěry, karantény a časté plošné testování obyvatel. Ačkoliv země oficiálně informuje jen o malém počtu úmrtí, koronavirus se v zemi od zrušení opatření rychle šíří. V neděli pevninská Čína po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu-19 plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu.

Od otevření hranic také stoupá zájem o cestovní doklady a imigrační úředníci čekají další růst zájmu. O pas a vízum do Hongkongu nebo Macaa za posledních pět dní požádalo 1,35 milionu lidí, uvedly úřady.

Čínské ministerstvo dopravy již dříve uvedlo, že předpokládá, že Číňané během čtyřicetidenního období kolem Nového roku, který letos připadá na 22. ledna, uskuteční více než dvě miliardy cest, což je ve srovnání s loňským rokem téměř dvojnásobek.

Zdroje: