Dnes je pondělí 18. listopadu 2024., Svátek má Romana
Počasí dnes 6°C Skoro zataženo

Zlom ve válce. USA dovolili Ukrajině používat své balistické rakety proti území Ruska

Zlom ve válce. USA dovolili Ukrajině používat své balistické rakety proti území Ruska
zdroj: Profimedia

Doposud směla Ukrajina používat západní balistické rakety pouze na svém vlastním území. To se ovšem s rozhodnutím amerického prezidenta Joe Bidena mění.

V rámci probíhající ruské agrese na Ukrajině se očekávají velké změny, protože v nečekaném kroku se Spojené státy z rozhodnutí končícího prezidenta Joe Bidena rozhodly sejmout okovy z obranného potenciálu Ukrajiny. Nově totiž mohou balistické rakety ATACMS být podle vzájemné dohody Spojených států a Ukrajiny použité i proti ruskému území.

Doposud mohly být západem dodávané balistické rakety schopné zasáhnout ruské území používané jen v rámci území Ukrajiny a území okupovaných Ruskem. Ukrajincům se nyní nabízí možnost přenést válku na území nepřítele, kdy mohou zasahovat vojenské základny a klíčové body i za hranicí, kam de facto nebylo možné západní raketovou technikou útočit.

Rakety ATACMS jsou americké výroby a jejich dosah je 300 kilometrů. Zároveň se zřejmě uvolnily ruce i dalším zemím. Velká Británie dodala Ukrajině střely Storm Shadow (nebo také SCALP, jde o dva názvy totožného produktu vyvinutého v britsko-francouzské spolupráci), které údajně mohly být podle nepotvrzených zpráv Guardianu nasazené už v září proti území Ruska.

Nicméně, zdá se, že jediné použití těchto raket, které mají dolet 550 kilometrů a jsou odpalovány z letadel, bylo proti cílům na Krymu, který je de iure stále ukrajinským územím. Podle některých zpráv si ovšem Ukrajina šetří Shadow Strike na údery proti leteckým základnám, zatímco ATACMS by měly cílit na pozice ruských a severokorejských jednotek a jsou odpalovány ze země. Stejně tak Francie zřejmě zvýší dodávku SCALP systémů.

Reakce na tyto strategické změny byly pozitivní jak z Ukrajiny, tak i z Polska, kde kok pochválil ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Důvod ke změně přístupu Spojených států můžeme jen odhadovat, nicméně se asi jedná o souhru více faktorů. Tím prvním je nástup deseti tisíc severokorejských vojáků, kteří mají posílit ruské pozice, což je samo o sobě dalším provokativním krokem, který umožnil podniknout reaktivní diplomatické protikroky.

Zároveň jde o poslední dva měsíce Bidena v úřadu a má nyní volné ruce. Nad tím, zda tuto dohodu bude kabinet Donalda Trumpa, nově nastupujícího prezidenta, dodržovat, se můžeme jen dohadovat, nicméně dosavadní Trumpova politika a především nový tým, který jej obklopuje, nahrává spekulacím, že USA donutí Ukrajinu vzdát se území výměnou za mír a pokud ne, odříznou přísun munice a zbraní. V rámci navrhovaného kabinetu, který ještě musí projít schválením, není mnoho lidí, kteří by podporovali Ukrajinu a i největší jestřáb Marco Rubio cílí především na Čínu.

Reakce Ruska jsou samozřejmě pobouřené. Prozatím se ozývají nejradikálnější hlasy z parlamentu a senátu, kde kupříkladu Vladimir Džabarov pravil, že jde o krok k třetí světové válce. Vladimir Putin se zatím veřejně nevyjádřil.

Zdroje:
Guardian, BBC, Vlastní