Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 9°C Oblačno

Aktualizováno: Čína odsoudila telefonát budoucího prezidenta Petra Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu

Aktualizováno: Čína odsoudila telefonát budoucího prezidenta Petra Pavla s prezidentkou Tchaj-wanu
Petr Pavel | zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Čínské ministerstvo zahraničí je silně nespokojeno s tím, že si zvolený český prezident Petr Pavel telefonoval s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což uváděl v době volební kampaně. Premiér Petr Fiala se proti čínské kritice ohradil.

Mluvčí čínské diplomacie Mao Ning na dnešní tiskové konferenci prohlásila, že Čína proti telefonátu rezolutně protestuje. Zpochybnila také Pavlovu důvěryhodnost. Peking se podle mluvčí snažil zvoleného českého prezidenta od hovoru odradit, ten ale výzvy Číny ignoroval.

„(Telefonát) představuje vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny a zranil city čínského lidu,“ podotkla Mao. Prahu vyzvala, aby „okamžitě přijala účinná opatření, která by eliminovala negativní dopady tohoto incidentu a zabránila nenapravitelnému poškození čínsko-českých vztahů“.

Cchaj Jing-wen se zvoleným českým prezidentem hovořila v pondělí, její kancelář telefonát označila za diplomatický průlom. Pavel tchajwanské prezidentce řekl, že Tchaj-wan a Česká republika sdílí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství.

„Cchaj Jin-wen uvedla, že zvolený prezident Pavel pokračuje v duchu bývalého českého prezidenta (Václava) Havla, který ctil demokracii, svobody a lidská práva,“ napsala podle agentury AFP kancelář tchajwanské prezidentky v prohlášení po zhruba čtvrthodinovém telefonátu, jehož se účastnil rovněž tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu.

Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat, sdělil dnes ČTK premiér Petr Fiala (ODS) v reakci na čínskou kritiku. „Politika ČR vůči Číně se nemění a odpovídá politice našich spojenců. Česko respektuje a zastává svou vlastní politiku jedné Číny. Jako suverénní stát si sami rozhodujeme, s kým si zavoláme a s kým se budeme potkávat. Je potřeba také respektovat, ze Čina je významný asijský obchodní partner. S demokratickým Tchaj-wanem máme tradičně dobré vztahy v oblasti ekonomické, vzdělávací a výzkumné. Pokračujeme v naší tradici a upozorňujeme na potřebu ochrany společných demokratických hodnot,“ napsal ČTK Fiala.

Podobně se na twitteru vyjádřil Pavel. Rozumí tomu, že Čína má k jeho hovoru výhrady. „My jsme ale suverénní země a děláme to, co považujeme za správné,“ napsal. „Tchaj-wan je demokratická země a my s ním sdílíme hodnoty, ale i významné obchodní vztahy, což je zcela v souladu se schválenou koncepcí zahraniční politiky,“ dodal generál ve výslužbě.

Čínský velvyslanec a čeští diplomaté hovořili o Pavlově telefonátu s Tchaj-wanem

Na ministerstvu zahraničí se dnes uskutečnila na žádost čínské strany schůzka čínského velvyslance v Praze se zástupci příslušného odboru české diplomacie. Velvyslanec Feng Piao zopakoval výtky k pondělnímu telefonátu Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou. Čeští diplomaté potvrdili platnost politiky jedné Číny. Uvedl to ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) ve vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí resortu Mariana Wernerová.

„Na MZV se dnes uskutečnila schůzka čínského velvyslance s kolegy z příslušného odboru, a to na žádost čínské strany. Jednání proběhlo bez emocí, čínský velvyslanec zopakoval výtky vůči telefonátu. Čeští diplomaté potvrdili platnost naší politiky jedné Číny,“ uvedl Lipavský. Téma tím ministerstvo považuje za uzavřené. „Na okraj dodám, že šlo o klidné setkání, kde se řešila i jiná témata, například cestovní ruch,“ dodal.

Vláda má v programovém prohlášení mimo jiné za cíl revizi vztahů s Čínou. Lipavský dnes uvedl, že „probíhá“.

Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Například necelý měsíc po zvolení americkým prezidentem ale telefonoval s Cchaj Jing-wen i Donald Trump v roce 2016.

Česko se podobně jako většina států světa drží politiky jedné Číny a oficiálně uznává jenom pevninskou Čínu. Prezident Miloš Zeman uplatňoval pročínskou politiku. V třičtvrtěhodinovém videohovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem tento měsíc vyzdvihl „přátelské vztahy“ mezi oběma zeměmi. Česká vláda nicméně projevuje zájem o spolupráci s Tchaj-wanem. Petr Pavel, který do březnové inaugurace nemá žádné pravomoci, v nedělním rozhovoru v Českém rozhlase Radiožurnál uvedl, že princip jedné Číny je potřeba doplnit o druhou část: jedna Čína, dva systémy. Není proto podle něj nic špatného na specifických vztazích s Tchaj-wanem. 

Zdroje: