Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Tisíce Číňanů umírají denně na covid

Tisíce Číňanů umírají denně na covid
Přeplněná nemocnice v Šanghaji. | zdroj: Profimedia

Téměř 60 000 lidí zemřelo v čínských nemocnicích s covidem-19 za necelých pěti týdnů – od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna.

Informuje o tom agentura Reuters, která se odvolává na data čínských zdravotnických úřadů, které v uplynulých dnech čelily kritice, že nedostatečně informují o vlně nákazy, která se 1,4miliardovou zemí šíří.

Ve zveřejněné statistice je 5503 úmrtí označeno jako přímý důsledek covidu-19 a dalších 54 435 úmrtí jako důsledek kombinace této infekce s dalšími onemocněními.

Agentura AP však připomíná, že skutečný rozsah smrtelných případů může být mnohem vyšší, protože další lidé nemoci podlehli doma a statistiky je patrně nezahrnují. Dá se tedy předpokládat, že na covid umírají denně nejméně dvě tisícovky Číňanů.

Představitelé čínského zdravotnictví v sobotu sdělili, že vlna covidu-19 v zemi už dosáhla vrcholu. Počet lidí, kteří přicházejí s covidem a horečkou do nemocnic a na pohotovosti, podle nich klesá jak ve městech, tak na vesnicích.

Světová zdravotnická organizace (WHO) v týdnu oznámila, že zatím nemá data, která by takovou informaci potvrzovala. Uvedla také, že nejlidnatější světová země informuje o výrazně méně úmrtích na covid-19, než odpovídá skutečnosti.

Čínská vláda přestala o statistikách souvisejících s covidem-19 informovat začátkem prosince krátce poté, co zcela změnila svou protipandemickou strategii.

Vláda kvůli koronaviru, který se začal šířit právě z Číny, dlouho prosazoval politiku nulové tolerance a s drakonická karanténní opatření. Ta však loni v listopadu vyvolala na čínské poměry rozsáhlé protesty v ulicích, při kterých někteří dokonce požadovali odstoupení prezidenta Si Ťin-pchinga.

Vláda nakonec v prosinci pod tlakem otočila a opatření zásadně uvolnila.

Od té doby se koronavirus v Číně rychle šíří. Podle neoficiálních údajů, na které se odvolávala agentura DPA, se jím jen za první tři prosincové týdny nakazilo na 250 milionů Číňanů.

Zdroje: