Ve městě plném korupce vyhrál volby nosorožec. Poražený kandidát se zastřelil
Jak moc musí být lidé nespokojeni s vedením svého města, aby se to odrazilo ve volbách? V Brazílii jsou osobité vyjádření znechucení politikou experti – pro protestní hlas se dokonce vžil termín "voto Cacareco". Na počest samice nosorožce, která v roce 1959 s přehledem vyhrála volby do zastupitelstva.
Brazilské Sao Paulo na tom bylo koncem 50. let hodně špatně. Obyvatelé 3,5milionového města hladověli, v obchodech chyběly základní potraviny, silnice se drolily pod koly aut a kolaboval odvoz odpadků, které se tak vršily na ulicích. To vše bez zájmu zkorumpované radnice.
Není se tak co divit, že když se blížily volby v roce 1959, měli toho místní plní zuby. Do místního zastupitelstva se hlásilo 540 uchazečů, nikdo však reálně nenabízel změnu k lepšímu. A pak odněkud zaznělo "Radši volit nosorožce, než osla!"
Místní zoologické zahradě totiž u příležitosti jejího slavnostního otevření zapůjčila zoo v Rio de Janeiru na pár měsíců samici nosorožce jménem Cacareco. Ta se ihned stala miláčkem návštěvníků, i když její jméno v portugalštině znamená "odpadky".
Kombinace jména vystihující situaci v Sao Paulu a oblíbenosti tlustokožce se v rukou znechucených a naštvaných studentů, kterým média s radostí dopřála dostatek prostoru, proměnila v obří protestní volební kampaň.
Desetkrát víc než lidský kandidát
Několik tiskáren po celém městě vytisklo hlasovací lístky se jménem nosorožce, které lidé vkládali do obálek místo regulérních volebních lístků. A co se nestalo?! Cacareco vyhrála na plné čáře! Hlasovalo pro ni více než 100 tisíc voličů, nejúspěšnější lidský kandidát přitom získal jen 10 079 hlasů. Volilo ji více lidí i než jakýkoli jiný politický subjekt.
Její drtivé vítězství zaskočilo nejen samotné strůjce protestní volby, ale i poražené politiky. Jeden z nich podle dobového vydání magazínu Life dokonce potupu v podobě porážky zvířetem neustál a zastřelil se.
Ač Caracao suverénně vyhrála, svého vítězství si neužila. Volební komise ji jako neregistrovaného kandidáta diskvalifikovala a její volební hlasy anulovala. Cacareco tou dobou už navíc byla zpátky ve své domovské zoologické zahradě v Riu, kam byla v tichosti navrácena dva dny před volbami.
Její jméno se však nesmazatelně zapsalo do historie brazilské politiky, protože dodnes pojem "voto Cacareco" v Brazílii znamená protestní hlas.
Mimochodem, politická hvězda zemřela předčasně v roce 1962, tedy v pouhých osmi letech.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |