V Praze se jedná o koalici. ANO je zřejmě ze hry

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 8. 10. 2018 00:48) - Aktuality autor: roj

Takto vyrovnané volby do pražského zastupitelstva metropole ještě nezažila. Vyhrála sice ODS se ziskem 17,9 procenta hlas a 14 mandáty, odstupy mezi pěticí úspěšných stran jsou velmi těsné. První jednání mezi stranami probíhala po celou neděli. Piráti a hnutí Praha sobě se shodli, že ideální by byla koalice s s TOP 09 a STAN, které kandidovaly společně pod názvem Spojené síly pro Prahu. Piráti zároveň požadují post primátora.  ástupci Pirátů a hnutí Praha sobě se potom shodli, že preferovanou variantou pro ně je spolupráce 

Hnutí nezávislých kandidátů Praha Sobě starosty Prahy 7 Jana Čižinského už začalo o koalici vyjednávat

Hnutí nezávislých kandidátů Praha Sobě starosty Prahy 7 Jana Čižinského už začalo o koalici vyjednávat,zdroj: Profimedia.cz

Zvažovaná koalice je podle lídra Pirátů Zdeňka Hřiba pro Piráty v tuto chvíli jedinou možnou. Další možnosti by strana zvažovala až v případě, že by současná jednání selhala. Zádrhel by nicméně mohl vzniknout v otázce, kdo bude primátor. V čele města má ambici usednout Hřib i lídr Prahy sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Piráti se umístili druzí po ODS se ziskem 17,1 procenta a obsadili 13 mandátů v 65členném zastupitelstvu. Praha sobě získala 16,6 procenta a rovněž 13 mandátů, stejný počet křesel má i TOP 09 a STAN se ziskem 16,3 procenta hlasů.

Prahu sobě u vyjednávacího stolu s Piráty vystřídali zástupci TOP 09 a STAN. Dvojka jejich kandidátky Hana Marvanová před schůzkou uvedla, že strana je otevřena jednání se všemi stranami s výjimkou ANO. Stejně jako Piráti se v neděli sešli i s ODS. Praha sobě naopak deklarovala, že si koalici s ODS představit nedokáže. Marvanová nevyloučila, že TOP 09 se STAN budou rovněž usilovat o post primátora.

Po schůzce s ODS v neděli předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že s občanskými demokraty mají výraznou programovou shodu. Rovněž vyzval v dopise primátorku Adrianu Krnáčovou, aby do ustanovení nové rady dosluhující vedení města nečinilo žádné zásadní kroky.

Jako poslední se v neděli večer sešli vyjednavači vítězné ODS a ANO. Strany jednaly o svých programech a v některých bodech našly společnou řeč. Podle zástupců ANO se hovořilo například o dostavbě silničních okruhů nebo rozpohybování trhu z byty v Praze.

Vyšší účast a menší počet stran

Hlasovat letos přišlo 46,4 procenta voličů, což je víc než v roce 2014, kdy přišlo 37,7 procenta voličů. Volby tehdy vyhrálo hnutí ANO. Do zastupitelstva se dostaly ještě TOP 09, Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN), ODS, ČSSD, KSČM a Piráti. Nyní v zastupitelstvu zasedne jen pět uskupení. Poprvé od roku 1990 se do něj nedostanou zástupci ČSSD a KSČM, vypadli i Zelení.

Ve volbách před čtyřmi lety v Praze zvítězilo hnutí ANO, které získalo 22 procent hlasů a 17 mandátů. Druhá skončila TOP 09 s 20 procenty a 16 zastupiteli a třetí Trojkoalice Zelených, lidovců a STAN, která s 11,2 procenta hlasů obsadila osm zastupitelských křesel. Stejné zastoupení v zastupitelstvu připadlo ODS, kterou volilo 11 procent voličů. Po čtyřech mandátech získali komunisté a Piráti.

Po volbách se na koalici domluvily ANO, ČSSD a Trojkoalice, měly těsnou většinu 33 hlasů. Primátorkou se stala Adriana Krnáčová (ANO), která již v současných volbách nekandidovala.

Koalice se v roce 2015 po sporech ANO a Trojkoalice rozpadla, nakonec se však strany dohodly na pokračování spolupráce. Změnilo se jen obsazení části rady, odešel například dosavadní náměstek primátorky pro územní rozvoj Matěj Stropnická (Zelení/Trojkoalice). Spory mezi Trojkoalicí a zejména Zelenými na jedné straně a ANO a ČSSD na druhé pokračovaly i po obnovení spolupráce, například v dopravních stavbách nebo územním rozvoji.

Tagy: Česko Praha domácí pražská radnice komunální volby česká politika

Zdroje: ČTK