Útok na trzích má českou oběť. Zemřela Češka žijící v Berlíně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 12. 2016 12:42) - Aktuality autor: roj

Mezi dvanácti mrtvými po pondělním teroristickém útoku na berlínský vánoční trh je i česká občanka. Zemřela Češka Naďa Čizmárová, která dlouhodobě žila a pracovala v Berlíně. 

Během teroristického útoku v Berlíně zemřela i Češka

Během teroristického útoku v Berlíně zemřela i Češka,zdroj: Profimedia.cz

Její muž ji pohřešoval od pondělka a policie podle analýzy DNA a další identifikace během několika dní zjistila, že je jednou z mrtvých.

Podle manžela dlouhodobě pracovala u německého zaměstnavatele v Berlíně. Bližší informace k okolnostem její smrti nejsou známy.

Rodině vyjádřil soustrast ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. "Doufal jsem, že se český občan v Evropě nikdy nestane obětí teroristického útoku. Jsem zarmoucen, že se tak stalo nyní v důsledku tohoto odporného teroristického činu. V této těžké chvíli hluboce soucítím s rodinou zesnulé," uvedl.

Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

Češi oběťmi teroristických útoků

19. prosince 2016 - Při útoku na vánoční trh v Berlíně zemřela česká občanka, která dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína vjel nákladní vůz, celkem zemřelo 12 lidí. Vedle zatím identifikovaných šesti Němců a české občanky je mezi oběťmi také řidič kamionu z Polska a turistky z Izraele a z Itálie. Po pravděpodobném pachateli útoku, Tunisanovi Anisovi Amrim, stále pátrá policie v Německu a dalších evropských zemích.

20. září 2008 - Krátce po pumovém útoku na hotel Marriott zahynul v pákistánské metropoli Islámábádu tehdejší český velvyslanec Ivo Žďárek. Ambasador v hotelu dočasně bydlel kvůli rekonstrukci své rezidence. Samotný výbuch podle svědků Žďárek přežil, stal se však obětí následného požáru, při kterém se snažil pomáhat dalším obětem. Celkově si teroristický útok na luxusní hotel vyžádal přes 50 mrtvých a několik stovek zraněných.

23. července 2005 - Při teroristickém útoku v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch na Sinajském poloostrově zahynul třiadvacetiletý český student z Ústí nad Labem, který pracoval jako delegát cestovní kanceláře. Tři pumové útoky, namířené na hotely a tržiště, si celkem vyžádaly 88 mrtvých a na 200 zraněných (i mezi nimi byl Čech). Mezi oběťmi bylo vedle většiny Egypťanů i osm Britů, pět Italů, pět Turků a Američanka.

Podezřelého Tunisana v noci na pátek zastřelila italská policie poblíž severoitalského Milána. Totožnost Amriho se podařilo ověřit na základě otisků prstů.

Tagy: Německo zahraničí Češi v zahraničí útok v adventním Berlíně

Zdroje: ČTK