Berlínský atentátník je stále na útěku. Kamery ho zachytily pár hodin po útoku

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 22. 12. 2016 22:27) - Aktuality autor: roj

Německo a další evropské země dál pátrají po Tunisanovi Anisu Amrim považovaného za pachatele útoku na berlínský vánoční trh. Německá policie v noci na čtvrtek uskutečnila razie na několika místech v zemi. Práci jí ale komplikovaly chyby úřadů, kvůli kterým se akce zpozdily. Za informaci vedoucí k Amriho dopadení Německo vypsalo odměnu 100 tisíc eur (2,7 milionu korun).

Na vánočním trhu v Berlíně, na který vjel kamion, zemřelo 12 lidí

Na vánočním trhu v Berlíně, na který vjel kamion, zemřelo 12 lidí,zdroj: Profimedia.cz

"V kabině kamionu se našly (Amriho) otisky prstů a jsou i další důkazy," uvedl ministr vnitra Thomas de Maiziére, podle něhož je tak čtyřiadvacetiletý Tunisan s vysokou pravděpodobností pachatelem útoku. O Amriho vině je přesvědčeno i nejvyšší státní zastupitelství, které dnes na Tunisana vydalo zatykač.

Razii německá policie dnes provedla mimo jiné v Dortmundu na západě země. V souvislosti s útokem policie zasahovala v ubytovně v Emmerichu v Severním Porýní-Vestfálsku, kde dříve bydlel Amri, a v několika berlínských čtvrtích včetně tamní mešity. Prohledán byl také autobus v Heilbronnu. Tunisan při zátazích ale dopaden nebyl.

Chyby v dokumentech

Podle stanice RBB vyšetřování útoku komplikují chyby příslušných úřadů. Ve středu se kvůli nim údajně neuskutečnily razie v Berlíně a Severním Porýní-Vestfálsku, které byly odloženy na dnešek.

Důkazů proti Amrimu ale mezitím přibývá. Podle německých médií našla policie na místě činu jeho mobilní telefon a peněženku. Úřady ale tuto informaci zatím nepotvrdily.

V eurozatykači se uvádí, že Amri je 178 centimetrů vysoký a váží 75 kilogramů. Oči má hnědé a vlasy černé. Prokuratura zároveň varuje, že podezřelý může být ozbrojen a nebezpečný.

Zachytily ho kamery bezprostředně po útoku

Stanice RBB také přišla se zprávou, že německá policie jen pár hodin po pondělním atentátu zachytila Amriho u jedné z mešit v metropoli, kde dnes komando provedlo razii. Stanice tento záznam získala. Policie nechtěla informaci komentovat a odkázala na úřad nejvyššího státního zástupce.

Z datové značky na snímku vyplývá, že Amri byl u mešity v berlínské čtvrti Moabit v noci na úterý. Navštívil ji krátce před čtvrtou hodinou ranní, tedy zhruba osm hodin po atentátu.

Při zmíněné mešitě působí spolek Fussilet 33, který je podle zpráv tajných služeb centrem islamistů. Policie tam zasahovala už loni v reakci na informace, že spolek vybírá peníze na činnost Islámského státu v Sýrii a že se tam rekrutují bojovníci IS.

Policie se o mešitu ještě před atentátem očividně zajímala, proto u ní měla sledovací kamery. V hledáčku úřadů byl dříve také Amri, ale berlínská prokuratura jeho sledování v září zastavila, protože neměla dostatek důkazů, že představuje nebezpečí.

Důkazů proti Amrim je stále víc

Reuters s odvoláním na justiční zdroje uvedl, že Amriho letos německé úřady sledovaly, neboť ho podezřívaly z přípravy loupeže, při které chtěl získat peníze na nákup automatické zbraně k možnému útoku. Zmíněný zdroj, který tak potvrdil obdobné informace deníku Bild, dodal, že sledování bylo pro nedostatek důkazů zastaveno.

Důkazy o tom, že je Amri zodpovědný za pondělní útok, se naopak množí. Stanice RBB napsala, že policie vedle peněženky s jeho dokumenty našla také jeho mobilní telefon. Peněženku se nicméně podařilo objevit až v úterý.

List Süddeutsche Zeitung ve čtvtek uvedl, že se podle jeho informací na dveřích u místa řidiče kamionu, který vjel na vánoční trh, našly Amriho otisky prstů. Agentuře DPA se informaci zatím nepodařilo ověřit.

Podle listu The New York Times Amri na internetu zjišťoval, jak připravit výbušniny. Tunisan také údajně nejméně jednou komunikoval s příslušníky organizace Islámský stát (IS). Německá média zase uvedla, že v Berlíně dříve prodával drogy. Kriminální minulost má za sebou už v Itálii, odkud do Německa přišel. Za žhářství v Itálii strávil ve vězení 3,5 roku.

Italské ministerstvo vnitra uvedlo, že Amriho evidovalo jako problémového člověka, o sklonech k islamismu ale záznamy nejsou. V Itálii prošel celkem šesti věznicemi, stěhován byl kvůli špatnému chování a šikanování.

Nemůžu uvěřit, že by to spáchal bratr

Tuniská policie mezitím podle místního listu Aš-Šurúk vyslechla Amriho rodinu. Ta vypověděla, že s ním nebyla v pravidelném kontaktu od doby, co vlast na konci roku 2010 během protivládních nepokojů opustil. Aš-Šurúk uvedl, že Amriho příbuzní žijí v chudých poměrech v severní provincii Kajruván, která je považována za salafistickou baštu.

Podle listu Bild s ním ale jeho třicetiletý bratr Valíd hovořil naposledy zhruba před dvěma týdny přes facebook. V kontaktu s bratrem byli i další jeho sourozenci, se kterými hovořila agentura AFP. 

"Když jsem fotku svého bratra uviděl v médiích, nemohl jsem uvěřit vlastním očím," řekl agentuře Amriův druhý bratr Abdal Kádir. "Nemůžu uvěřit, že ten čin spáchal on," dodal s tím, že pokud by se přece jen v rozporu s jeho očekáváním prokázalo, že za masakr na berlínském vánočním trhu je odpovědný jeho 24letý bratr, pak si zaslouží jakýkoli trest.

"Nikdy jsme neměli pocit, že je něco špatně," řekla Amriho sestra Nadžúa. "Byli jsme v kontaktu přes Facebook, vždy se usmíval a byl šťastný," uvedla.

Trh je znovu otevřený, s pamětními místy i betonovými zábranami

V Berlíně zároveň policisté uvolnili náměstí, kde se tragický útok udál. Vánoční trh u Pamětního kostela císaře Viléma (Gedächtniskirche) se ve čtvrtek dopoledne znovu otevřel veřejnosti.

I když mezi nazdobenými stánky s klobásami, preclíky nebo perníky a svařeným vínem na první pohled není poznat rozdíl oproti jakémukoli jinému vánočnímu trhu v Německu, najde se několik míst a věcí, které pondělní zběsilou jízdu kamionu a její oběti připomínají.

V uličce, kterou se černý nákladní vůz trhem řítil, je sice velká většina stánků znovu otevřená, několik jich ale chybí, protože je kamion srovnal se zemí. Jak v přímé dráze kamionu, tak na dalších místech na trhu u Pamětního kostela císaře Viléma (Gedächtniskirche) i v jeho okolí vznikla spontánně pamětní místa, kam i dnes lidé nosí květiny a svíčky.

U jednoho takového památníčku se mezi stovkami plápolajících svíček dají najít rovněž izraelská a polská vlajka. Připomínají národnost dvou obětí pondělního útoku. U dalšího visí plakáty s nápisy odmítajícími nenávist nebo takové, které se jen ptají "Proč?".

Nejzřetelněji je ale rozdíl oproti pondělku vidět na výrazně přísnějších bezpečnostních opatřeních i přítomnosti desítek televizních štábů a dalších novinářů z celého světa. Ulice, kterou útočník na trh vjel, zůstává z obou stran zavřená, a odkloněna je tak i hromadná doprava.

Kolem celého trhu vyrostly asi čtyři metry dlouhé a přes metr vysoké betonové bloky. Co chvíli také mezi návštěvníky pravděpodobně nejlépe střeženého vánočního trhu na světě prochází skupinky tří až čtyř policistů vyzbrojených samopaly.

Tagy: Německo zahraničí teroristický útok terorismus a násilí útok v adventním Berlíně

Zdroje: ČTK