Podezřelého z berlínského útoku zastřelili policisté v Miláně

AKTUALIZOVÁNO VIDEO (aktualizováno: 23. 12. 2016 12:51) - Aktuality autor: roj

Tunisana Anise Amriho podezřelého z pondělního útoku v Berlíně zastřelila v noci na pátek italská policie nedaleko Milána. Informovalo o tom italské ministerstvo vnitra s tím, že Amriho policie jednoznačně identifikovala podle otisků prstů.

Tunisana Anise Amriho zastřelila policie při přestřelce v Miláně

Tunisana Anise Amriho zastřelila policie při přestřelce v Miláně,zdroj: Profimedia.cz

Čtyřiadvacetiletého Amriho zastavila po třetí hodině ráno ve městě Sesto San Giovanni poblíž lombardské metropole hlídka složená ze dvou policistů během rutinní kontroly.

Hledaný Tunisan následně podle italských médií sáhl do batohu pro zbraň a za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký!) na policisty vystřelil.

Jednoho z nich přitom zranil na rameni. Při pokusu o útěk Amriho další policista zastřelil. Podle médií je tímto policistou devětadvacetiletý Luca Scavá, který je u policie nováčkem.

Zraněný stráže Cristian Movio není v ohrožení života. Ministr vnitra Minniti oběma policistům poděkoval osobně po telefonu a zraněnému popřál brzké uzdravení. Lidé si podle něj díky nim mohou užít klidné vánoční svátky. Oběma policistům v pátek na twitteru poděkovala v italštině také berlínská policie.

Podle šéfa italského protiteroristického útvaru Alberta Nobiliho se do města Sesto San Giovanni Amri dostal z Francie. V jeho batohu se údajně našla jízdenka na vlak.

Do Turína dorazil nejspíš z Chambéry v jihovýchodní Francii. Pak nasedl na vlak do Milána, kam přijel kolem 1:00. Z hlavního milánského nádraží vyrazil do Sesto San Giovanni.

Němečtí vyšetřovatelé jsou podle listu Tagesspiegel překvapeni, že Amri byl objeven v Itálii. Domnívali se, že je stále v Německu. Nyní je podle nich třeba vyšetřit, jak se mu podařilo přejet téměř celou spolkovou republiku a dostat se až k Milánu.

"Byli jsme všichni překvapeni, protože jsme vycházeli z toho, že se ještě nachází v Německu," citoval Tagesspiegel jednoho z vyšetřovatelů.

Smrti Amriho ale vyšetřování německé, ani italské policie nekončí, protože je dobře možné, že muž podezřelý z pondělního útoku na berlínský vánoční trh měl komplice.

Jednal na vlastní pěst inspirovaný útokem v Nice?

Policisté nyní prověřují, jestli měl Amri v okolí Milána kontakty na islamisty. Berlínský list Tagesspiegel uvedl, že zatím chybí důkazy o tom, že by Amriho přímo řídil Islámský stát, i když s ním byl v kontaktu.

Spíše jednal na vlastní pěst a inspiroval se útokem v Nice, který si v létě vyžádal 86 životů. Z komunikace s dalšími salafisty prý vyplývá, že si mladý Tunisan přál časem umřít jako mučedník.

Média v Německu informují i o tom, že německé úřady v září a říjnu údajně od marocké strany dostaly varování, že Amri chystá útok.

Deník Bild s odvoláním na italská média napsal, že zbraň, která se našla u jeho těla, odpovídá té, s níž byl v Berlíně zastřelen polský řidič kamionu. Žádné osobní dokumenty se u těla Tunisana údajně nenašly.

Tunisan Anis Amri do Německa v roce 2015 přišel právě z Itálie, kde pobýval několik let. Podle italských médií byl v Itálii rovněž ve vězení.

Tagy: Německo Itálie zahraničí terorismus a násilí útok v adventním Berlíně

Zdroje: ČTK