Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Komentář: Džihádisté se snaží zabít Vánoce. Nejen v Berlíně

Komentář: Džihádisté se snaží zabít Vánoce. Nejen v Berlíně
Ilustrace Petera Brookese pro The Times | zdroj: Profimedia

Letošní vánoce v Berlíně jsou nejen s koledou, skořicí a svařeným vínem, ale také s terorem. Zůstane jen u teroru v německé metropoli?

Vánoční trh plný lidí. Místo provoněné vůní svařeného vína, smažených klobás, skořice a jehličí. Atmosféra uvolněná tklivými melodiemi koled.

Dá se říct – "měkký" cíl pro teroristy. Místo plné bezstarostných místních obyvatel i turistů, kde je snadné vyvolávat paniku a rozsévat smrt.

Terorista stěží nalezne v adventním období lepší cíl. Zejména tehdy, pokud chce vraždit „bezvěrce“ ve jménu Alláha.

V Berlíně takový cíl našel dosud neznámý masový vrah na trhu na berlínském náměstí Breitscheidplatz. S kamionem tam zabil 11 lidí a ještě před tím zavraždil řidiče.

Trhy za hradbami

Němci letos na vánoční trhy vyslali nejvíc policistů v historii. Reagovali tak na četná varování zpravodajských služeb před chystanými útoky islámských teroristů. Jejich komunikaci a prohlášení, která naznačovala úmysl zaútočit před Vánoci na civilní cíle v Německu, zachytily nejen německé, ale i americké a britské zpravodajské služby.

Nic nového, Al-Káida chystala útoky na vánoční trhy v Evropě už před šestnácti lety. Letos však tato hrozba zněla naléhavěji než jindy.

"Máme důvěryhodné informace, že Islámský stát a Al-Káida plánují džihádistické útoky a zaměřují se na předvánoční období," upozorňovalo americké ministerstvo zahraničí.

Policisté na trzích procházeli mezi stánky, kontrolovali batohy, pozorovali návštěvníky. Prohlížel však někdo zásobovací dodávky? A najednou vjel na trh dvacetitunový kamion…

Teroristé rozsévající smrt s Alláhovým jménem na rtech už západní civilizaci ukázali, že jako vražedné zbraně dokážou využít věci, vytvořené pro úplně jiné účely. V září 2001 zaútočili spiklenci z Al-Káidy na Ameriku unesenými letadly. Zabili téměř tři tisíce lidí. Letos v červenci najel s kamionem Francouz tuniského původu do lidí shromážděných na pobřežní promenádě ve francouzském městě Nice. Zavraždil 85 lidí.

Právě jeho útok patrně inspiroval teroristu, který se v pondělí vřítil s nákladním autem na tržnici na berlínském náměstí Breitscheidplatz poblíž symbolu západní části Berlína, vybombardovaným torzem kostela císaře Viléma.

Procházel jsem tímto místem o Velikonocích. Kolem vede rušná čtyřproudová silnice. Trh od silnice neoddělují žádné betonové bloky, ani jiná překážka, která by bránila kamionům vjet mezi stánky. To se teď nepochybně změní.

Mnoho trhů (nejen v Německu) se přesune za betonové hradby. Není to pěkná vyhlídka.

Kdy a kde?

Angela Merkelová před začátkem adventu upozornila, že "úspěchy v boji proti islámskému státu zvyšují riziko teroristických útoků zde v naší zemi".

Prohlášení kancléřky, které mělo Němce připravit na útoky, následovalo krátce po varování Europolu. Policejní centrála Evropské unie oznámila, že v Evropě mohou být desítky teroristů, kteří prošli výcvikovými tábory Islámského státu.

Deník Die Welt zase napsal, že Spolkový úřad na ochranu ústavy (kontrarozvědka) sleduje 530 gefährderů – jedinců, kteří jsou proti státnímu zřízení a "mají předpoklady" k tomu, aby organizovali nebo páchali teroristické útoky. Experti na islámské teroristické skupiny však připomněli, že není možné podchytit všechny, stovky nebo tisíce jiných džihádistů tak žijí v Německu bez povšimnutí. Mnozí plánují útoky jako "osamělí vlci", anebo v  uzavřených buňkách, do kterých němečtí agenti jen obtížně pronikají.

Z toho vyplývá, že otázka, zda teroristé zaútočí, postrádá smysl. Otázkou je jen kdy a kde.

Odpověď na ni však nenajdete v křišťálové kouli, ani v kartách, natož ve hvězdách. A až po útoku je jasné, že ji neměly ani tajné služby nebo policie.

Vánoce bez Alláha

Jméno útočníka Německo ještě nezná. Svědectví, která vyšetřovatelé získali na trhu, však naznačují, že pochází z Asie. A k odpovědnosti za krveprolití se přihlásil Islámský stát. Ten se však v poslední době hlásí ke všemu, snad kromě náledí.

Němci si teroristické útoky dlouho nepřipouštěli. Je přitom zřejmé, že Německo je ohroženo stejně jako Francie nebo Belgie. A možná i víc. Vždyť jen loni do země dorazil téměř milion muslimů a letos dalších 300 tisíc. Snažit se mezi nimi vypátrat teroristu, to je jako hledat jehlu v kupce sena.

Němci každopádně mohou očekávat další útoky, nejen v Berlíně. Jejich ministerstvo vnitra odhaduje, že v zemi je více než půl milionu imigrantů, kterým už byla žádost o azyl zamítnuta. Stěží odhadovat, kolik rozčilených mladých mužů z Afghánistánu, Iráku nebo Pákistánu se za to bude chtít Německu pomstít. Anebo kolik vyznavačů islámu, pobývajících v zemi západních sousedů, inspirují "soukmenovci" bojující v řadách Islámského státu.

Nechci, aby to vyznělo cynicky, ale i za této situace vám přeji veselé Vánoce – s koledami nepřerušovanými výkřiky Alláhu Akbar.

Zdroje:
Vlastní